CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

Text: Jan Dvořák

10. 09. 2012

1 komentář

Událost rozhodující o přežití eurozóny je za dveřmi

 


 

Množství investorů počítá se schválením Evropského stabilizačního mechanismu a vnímá rozhodnutí soudu víceméně jako formalitu. Tak to ale nemusí být.

Německo je klíčivou zemí a jeho chování rozhodne o osudu eurozóny. Uvažují trhy o možnosti, že by soud smetl Evropský stabilizační mechanismus pod stůl? Prakticky vůbec, akciové a další trhy však s něčím takovým vůbec nepočítají. Dopady případného zamítnutí na trhy by se blížily masakru – tím mám na mysli propad kurzu eura a evropských akciových trhů. Bez německého příspěvku je totiž jakýkoliv evropský záchranný balíček bezzubý. Eurozóna by rázem stála nejen na hraně propasti, ale ještě by se nad ní nakláněla. Tento scénář nemůžu vyloučit, ale nezdá se mi jako nejpravděpodobnější.

Jako pravděpodobnější než přímo zamítnutí se mi zdá předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami. Ústavní soud může nastavit podmínky, za jakých se Německo bude moci podílet na Evropském stabilizačním mechanismu či podobných aktivitách. I tento výrok může zasáhnout trhy, dopad na ně bude závislý na nastavených podmínkách.

Jak to dopadne? Tipuji předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami a Německo pracující na alternativních scénářích.

Autor je vydavatelem serveru Proinvestory.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Miloslav Šimek

    12 září, 2012

    nic se neřeší a výsledkem bude, že se do „problémů“ dostanou i země, které jsou na tom relativně přijatelně… Možná si někdo myslí, že to jsou hlupáci, ALE: Co když to není hloupost, ale chladná kalkulace a řeč čísel? Doporučuji číst finanční historická fakta, vše je totiž jen a jen o penězích…

    Odpovědět