Ukazatele fundamentální analýzy: K čemu slouží?
Většinou se u jednotlivých ukazatelů udávají minimální, nebo maximální hodnoty, které jsou vhodné, nebo ideální pro investování. V praxi je ale exaktní dodržování těchto hodnot poněkud problematické, zejména u jednotlivých ukazatelů. Je to dáno jak různorodostí jednotlivých sektorů, tak i vývojem trhů v čase, protože hodnoty před několika lety nemusí být aktuální dnes.
Dnes se například dává mnohem větší důraz na poměr vlastního a cizího kapitálu, než například před třemi lety, nebo například P/E je dnes u většiny společností velmi nízké což nemusí být známkou podhodnocení akcií, ale že investoři jsou v predikcích vývoje společnosti pesimističtí (banky a stavbaři jsou toho důkazem).
V konečném důsledku lze zkonstatovat, že jednotlivé ukazatele sice pomáhají při investičním rozhodování, ale je vždy nutné brát v potaz více ukazatelů najednou, čímž se předchází k mylným interpretacím a jednostrannému hodnocení jednotlivých akcií.
Jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších ukazatelů je Price to earnings ratio, známě pod zkratkou P/E. Vyjadřuje poměr ceny akcie společnosti k jejím ziskům vyjádřeným na jednu akcii (EPS, neboli earnings per share, což jsou celkové výnosy bez dividend na celkové množství akcií společnosti). Dá se také charakterizovat jako množství peněz, které je ochoten investor zaplatit za jednu jednotku výnosu. Tento ukazatel se interpretuje také jako počet let, za které investor obdrží zpátky sumu, za kterou akcii nakoupil.
Mnoho investorů se často spoléhá pouze na tento ukazatel, což ale vzhledem k jeho povaze nelze doporučovat. Rovněž vysoká, nebo nízká hodnota nám neříká, jestli je akcie skutečně podhodnocená, nebo naopak. Problémem P/E je rovněž fakt, že on sám má několik způsobů výpočtů a každý si osvojí ten, který mu nejvíce vyhovuje. Většinou se počítá P/E, kde se počítají zisky za poslední rok, což samozřejmě o budoucím vývoji firmy mnoho neřekne. Normální P/E pak počítá s očekávanými příjmy, které ale nejsou exaktní a rovněž vyházejí z minulých hodnot. Někdy se doporučuje také brát průměrné příjmy za posledních několik let, což nám dá lepší obrázek o tom, jak se společnosti dlouhodobě daří.
REKLAMA
Jak již bylo zmíněno, hodnoty P/E jsou pro každý sektor a odvětví poněkud jiné, když u technologií, nebo biotechnologických akcií je P/E většinou vyšší, než například P/E u akcií v sektoru služeb. Je proto dobré porovnávat P/E vybrané akcie s ostatními akciemi v oboru a ne s celým trhem. Všeobecně se za dobrou hodnotu považuje číslo nižší než 15, u technologií nižší než 20.
Ukazatel Price to book value ratio (P/B, nebo P/BV) je poměrovým ukazatelem, který se často srovnává, resp. doplňuje hodnoty dané P/E. Někdy se také používá název Market to book ratio (M/B), v každém případě jde o poměr ceny a účetní hodnoty společnosti. Výhodou oproti P/E je zaměření na větší množství položek vlastního kapitálu, nejenom na zisk. Na druhé straně jsou ale nevýhodou nepřesnosti při porovnání více firem kvůli různým účetním zvykům v různých společnostech, které ovlivňují tento ukazatel. Někdy se ve výpočtu od majetku odečte nehmotný majetek kvůli jeho problematičtějšímu ohodnocení a pak se počítá pouze poměr ceny a hmotného majetku (price to tangible book value, P/TBV)
Podobně, jako je tomu u ukazatele P/E, i P/B je nutné si dávat pozor na hodnoty, které se velmi liší podle odvětví. Společnosti, které ke svému chodu potřebují větší množství, nebo dražší majetek (výrobní průmysl), mají P/B mnohem nižší, než například společnosti v oblasti specifických služeb (například konzultační, poradenské společnosti).
Nízké P/B (menší než 1) pak může na jedné straně znamenat, že akcie je podhodnocena vzhledem ke svému odvětví, ale také to může znamenat nedůvěru investorů v budoucí vývoj společnosti a jejím příjmům, respektive oslabení schopnosti tvorby majetku vzhledem k objemu kapitálu a výši rizika, které je s tím spojeno. Vysoká hodnota (obecně větší než 3) pak také může znamenat přemrštěnou cenu vzhledem k majetku společnosti. Při výpočtu P/B je vždy potřeba brát do úvahy také ostatní ukazatele.
REKLAMA
Také další ukazatel rozšiřuje, nebo doplňuje hodnoty vypočtené ukazatelem P/E. Jde o Price/ Earnings to Growth ratio, neboli PEG. Počítá se jako podíl hodnoty P/E a očekávané míry zisku společnosti na jednu akcii (EPS) a určuje potenciální hodnotu akcie. Podobně jako je to u P/E, také nižší PEG (menší než 1) znamená, že akcie je podhodnocena vůči ostatním akciím v oboru.
Díky zakomponování růstu do výpočtu je tento ukazatel někdy i více preferován, zejména u akcií, které se vyznačují vyšším růstem, jako jsou například technologie. Ty mají obecně P/E vyšší a mohou se tak jevit vůči akciím z jiných sektorů jako nadhodnocené a proto je pro ně PEG výhodnější. PEG tak může sloužit také jako lepší porovnávací nástroj pro společnosti s různou mírou růstu.
Price to sales ratio, neboli P/S vyjadřuje poměr ceny akcie a tržeb společnosti na jednu akcii za rok, neboli ocenění každé jednotky, kterou společnost utržila. Tento ukazatel je hodně využíván díky tomu, že tržby společnosti se falšují méně a hůř než zisky, a například oproti P/E je možné ho použít i u nově založených firem, které zatím nedosahují zisky. Také zde platí, že čím je hodnota menší, tím je akcie atraktivnější, protože její tržby jsou dostatečně velké, i když nedosahuje vysokých zisků.
Celkově je ale ukazatel P/S samostatně málo vypovídající, protože nebere v potaz náklady a zadluženost společnosti. Rovněž zde existují velmi velké rozdíly mezi jednotlivými sektory.
REKLAMA
Posledním poměrovým ukazatelem na dnešek je P/CF, neboli price to cash flow ratio, který vyjadřuje ocenění provozního cash flow kapitálovým trhem, resp. finanční zdraví společnosti v budoucnu, očekáváno trhem. Výměna zisku za peněžní toky je výhodná kvůli nižšímu zatížení cash flow účetní metodikou, než je tomu u zisků (například eliminace odpisů). U některých analytiků je tento ukazatel kvůli těžší manipulovatelnosti CF oproti ziskům více oblíben.
Někdy se také počítá P/FCF (price to free cash flow), což je poměr ceny akcie a volného cash flow společnosti na akcii (resp. podíl tržní kapitalizace a volného cash flow). V tomto ukazateli nefigurují kapitálové výdaje společnosti.
Tento článek nemá za úlohu řešit všechny metody oceňování akcií, ale spíše přiblížit laikům některé zkratky, které se v článcích na našem webu často objevují. Pokud má někdo pocit, že článek dostatečně aktuální, nebo důsledný, může doplnit své informace v diskusi. O dalších ukazatelích si napíšeme v následujících článcích.