14. 09. 2012
USA: Fed oznámil neomezené 3. kolo kvantitativního uvolňování (QE3)
1) Fed prodloužil očekávání nulových sazeb minimálně do poloviny 2015, když dosud uváděl „do konce roku 2014“. Prodloužení termínu bylo široce očekávané a výrazným překvapením není.
2) Fed oznámil třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), které je založeno na nákupech dluhopisů navázaných na hypotéky (MBS – mortgage-backed securities). Fed se zavázal k nákupům v objemu 40 mld. USD měsíčně, za září nakoupí MBS pouze 23 mld. USD. Tento program má tzv. otevřený konec, není stanoven žádný konkrétní termín ukončení ani celkový objem nákupů. Vedle QE3 bude do konce letošního roku dál pokračovat operace Twist (prodlužování splatnosti portfolia Fedu) a reinvestice maturujícího portfolia Fedu, následně souhrnné měsíční nákupy dlouhodobých dluhopisů dosáhnou 85 mld. USD měsíčně.
3) Fed výrazně dál posunul svoji rétoriku v prohlášení k dalšímu uvolňování měnové politiky, což doplňuje fakt, že není staven termín, objem ani konkrétní podmínky, které QE3 ukonči. Nákupy dluhopisů by oficiálně měly pokračovat, dokud se „znatelně nezlepší podmínky na trhu práce“ a na pravidelné bázi bude Fed hodnotit zapojení jednotlivých nástrojů. Vedení centrální banky dokonce přímo očekává, že vysoce uvolněná měnová politika bude dál pokračovat po „značnou dobu“ i po té co ekonomické oživení zesílí. Vzhledem k tomuto prohlášení a vzhledem ke konci operace Twist na konci 2012 je pravděpodobné, že od začátku roku 2013 Fed spustí nový program nákupů státní dluhopisů (QE4?). Navíc nákupy státních dluhopisů (US Treasuries) mohou reagovat na rozpočtové problémy v USA v příštím roce, tzv. rozpočtový útes (fiscal cliff).
Celkové vyznění včerejšího rozhodnutí je překvapivé a velmi holubičí. Tržní očekávání ke QE3 bylo pouze 50/50, překvapením je struktura – zatím pouze MBS – a nestanovení žádného limitu, časového omezení ani konkrétní podmínky, která by znamenala ukončení nákupů. Včerejší rozhodnutí tak nemá adekvátní srovnání s minulými kroky Fedu a ani v krocích ostatních centrálních bank.
Finanční trhy reagovaly pozitivně. Americké akciové trhy přidaly kolem 1,5 %, následně růsty kolem 1–2 % si připsaly akciové trhy v Asii a dnes v Evropě. Dluhopisové trhy zůstaly bez výraznější reakce, naopak razantně reagovaly komodity, především drahé kovy – zlato (+2,8%) se posunulo na nové půlroční maximum 1775 USD/oz., stříbro (+5,5%) vyrovnalo úrovně ze začátku března (34,9 USD/oz.).