Čeští politici skřípou zuby. Aby ne. V průběhu několika málo měsíců jim Ústavní soud udělal druhou čáru přes plánované politické harašení. Na podzim loňského roku jednoznačně zrušil konání voleb, které odporovalo ústavě. A v pátek zrušil způsob výpočtu důchodů.
"Je to neuvěřitelné rozhodnutí, ČSSD jej rozhodně nevítá,"
komentoval rozhodnutí Ústavního soudu Jiří Paroubek, předseda ČSSD, a dodal: "Je to rozhodnutí, jako kdyby byl ÚS třetí komorou parlamentu."
Ústavní soud byl ve svém rozhodnutí velkorysý. Nový výpočet penzí musí politici uvést v praxi do 30. září 2011. Mají tak ještě rok a půl času. Po více než deseti letech "tlachání" na téma (ne)udržitelnosti českého penzijního systému je konečně jedno jisté: Není důležité, zda je či není udržitelný, protože je protiústavní.
Lidé s vyššími příjmy tak mají jedinečnou příležitost, jak si zvýšit příjem z penzijního systému na odpočinku. Stačí si počkat. Rozhodně se jim nevyplatí odcházet do penze před nastavením nového, více zásluhového systému, který jejich přínos do penzijního pojištění bude více odrážet i ve výši důchodu. Mohou přitom poděkovat invalidnímu důchodci, jehož příjem klesl z průměrných 68 635 Kč na invalidní důchod ve výši 13 346 Kč. Tedy na 19 % původního příjmu.
Více práce bude mít i Vladimír Bezděk se svým "pejskem". Na druhou stranu je již téměř jisté, že jeho práce ani práce jeho týmu neskončí zamčená v šuplíku. Naopak lze očekávat, že politici nechají oprášit desky se staršími výpočty první Bezděkovy komise.
REKLAMA
Rozhodnutí o uskutečnění penzijní reformy tak padlo z nečekané stany. Je ale dobře, že padlo. Podle laxnosti politiků a jejich schopnosti shody či kompromisu v takto závažné věci, jakou zajištění lidí na stáří bezpochyby je, bychom se brzy v penzi dočkali pouze almužny.