24. 04. 2013
Uvadající konjunktura v EMU si žádá další snížení úroků ECB – to přijde již v květnu
Včerejší indexy podnikatelských nálad (PMI) ve Franci a Německu totiž stvrdily pesimistický pohled na ekonomiku eurozóny, který načrtl na dubnovém zasedání ECB její prezident Draghi, přičemž naznačil, že pokud takový obrázek přetrvá, centrální banka sníží svoji hlavní úrokovou (repo) sazbu. Draghiho proroctví se zjevně naplňuje a nic na tom zřejmě již nezmění teprve dnes zveřejňovaný index německé podnikatelské nálady Ifo, který je zcela jistě více respektovaný (než včerejší PMI) a možná dokonce dopadne o něco lépe. Na počátku května tedy od ECB očekávejme snížení její repo sazby o 25 bazických bodů, čímž se dostaneme na úroveň 0,5 %.
Podíváme-li se na to, kde se již dnes nachází eurové úrokové sazby, je zřejmé, že z této strany ECB ekonomice již nedokáže pomoci.
Například pokles euriborů mimo jiné i proto, že depozitní sazba ECB je již dávno na nule, bude i po očekávaném snížení repo sazby vpravdě symbolický. Květnová redukce repo sazby ECB tak může teoreticky ekonomice eurozóny pomoci skrze kurz eura, který nemusí být tak silný, a eventuálně také skrze klesající rizikové marže na dluhopisových trzích periferie eurozóny. Nižší repo sazba ECB by totiž mohla o něco více motivovat komerční banky k tomu, aby nakupovaly vládní dluh rizikových zemí a “zadarmo” sbíraly marži (carry), kterou tyto instrumenty momentálně stále nabízejí.
Celkově si však od další redukce úroků ECB mnoho neslibujme. Spíše tento krok chápejme, jako alibi centrální banky proti možným nařčením, že nijak nebojuje s recesí, která eurozónu dusí.
Jan Čermák, analytik ČSOB