CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

16. 11. 2011

0 komentářů

Většina Čechů hlásí zhoršení své finanční situace, přesto si dál půjčuje peníze

 


 

Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti SANEP. Co však dělat, když lidé nedokážou své závazky splácet? Na tuto otázku odpovídá Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Nejste schopni splácet? Nehrajte mrtvého brouka

Jestliže máte u banky spotřebitelský nebo jiný úvěr a nejste momentálně schopni své závazky splácet, rozhodně se nesnažte před bankou tuto skutečnost tajit. Mnohem účinnější je situaci bance přiznat a hledat řešení. „Banky tento aktivní přístup ocení a budou váš případ posuzovat shovívavěji. Můžete se pak dohodnout na odkladu splátek nebo alespoň na jejich dočasném snížení. Počítejte však s tím, že vám banka naúčtuje za změny v systému splácení bankovní poplatky,“ říká Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Cesta do začarovaného kruhu

Pokud jste se dostali do dluhové pasti, rozhodně svůj problém neřešte tak, že si vezmete další úvěr a půjčíte si na další půjčku. Snadno byste se mohli dostat do začarovaného kruhu, což hrozí zejména nízkopříjmovým domácnostem. Právě ty však s oblibou spotřebitelské úvěry vyhledávají a nezřídka se potýkají s exekucemi majetku. Dluhy je obecně zatížená téměř polovina českých domácností. Obezřetnost se vyplatí u nebankovních půjček. „V některých případech se připravte na to, že budete muset zaplatit předem splatný poplatek za vedení administrativy spojené s půjčkou. Samotný poplatek může být vyšší než třetina půjčené částky,“ upozorňuje Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Většina lidí hlásí zhoršení finanční situace

Z průzkumu dále vyplývá, že více jak čtvrtina veřejnosti považuje svoji finanční situaci za špatnou a žije od výplaty k výplatě. Přibližně dva miliony lidí se obávají osobního bankrotu. Nadpoloviční většina populace navíc hlásí zhoršení finanční situace. „Za těchto okolností bych lidem doporučil, aby dobře zvážili, zda spotřebitelský nebo jiný úvěr skutečně potřebují. Podléhat úvěrové euforii se nemusí vždy vyplatit. Osobně lidem doporučuji střízlivý a rozumný přístup, zvláště pak před Vánoci. Kdo si chce přece jen půjčit a mít zároveň klidný spánek, měl by si pořídit pojištění proti neschopnosti splácet. Cena pojištění se odvíjí od míry rizika, věku pojištěného, doby trvání pojistky, výše měsíční splátky úvěru a dalších parametrů,“ vypočítává Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Lidem nestačí jediné zaměstnání

Nepříliš pozitivní finanční obraz domácí populace souvisí s probíhající ekonomickou krizí a s očekávanými dopady vládních reforem na domácí rozpočty. Mnozí lidé se proto snaží vylepšit svůj rodinný rozpočet, 38,9% dotázaných má více pracovních poměrů nebo o dalším zaměstnání alespoň uvažují. Za věci, které nejsou nutnou potřebou, či nezbytnou součástí domácnosti si nemůže dovolit utrácet v souhrnu 62,7% dotázaných. Tíživá finanční situace se odráží i na rodinné atmosféře. Dokládá to zjištění, že téměř pětina dotázaných (19,2%) uvedla, že nedostatek financí vyvolává v jejich domácnostech řadu hádek.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *