CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Text: Monika Lukešová

14. 03. 2013

2 komentáře

Více než pětina lidí odchází do předčasného důchodu, i přes nižší penzi

 


 

V loňském roce do předčasného důchodu nastoupilo skoro 28 tisíc lidí. „Z celkového počtu 2,34 milionu starobních důchodů vyplácených ke konci roku 2012 bylo předčasných starobních důchodů zhruba 22 procent,“ uvedla tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Lidé před 60 rokem věku často řeší nepříznivou finanční situaci spojenou se ztrátou zaměstnání nebo se zhoršeným zdravotním stavem. Proto se obrací na okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a chtějí poradit, jestli by bylo možné částečně vyřešit finanční problémy odchodem do předčasného starobního důchodu.

Ztráta zaměstnání trápí i padesátníky

„Když jsem měla zhruba tři a půl roku do důchodu, došlo v naší firmě ke snižování stavu. Samozřejmě vyhodili i mě. Nevěděla jsem, co mám dělat. V tomhle věku si shánět nové zaměstnání mi připadalo jako nesmysl,“ říká dnes již osmapadesátiletá Daniela z Prahy. Paní Daniela tehdy ještě nesplňovala nároky na předčasný důchod, musela zatím svou situaci vyřešit jinak.

„Zašla jsem tedy na Úřad práce a zažádala o podporu v nezaměstnanosti. Takhle jsem vyřešila příjem do té doby, než jsem mohla odejít do předčasného důchodu. I když mám tím pádem nižší důchod, nedokážu si představit, že bych si v 55 letech sháněla nové zaměstnání,“ dodává Daniela.

Podporu v nezaměstnanosti mohla paní Daniela pobírat až 11 měsíců, protože jí bylo víc jak 55 let. Ve věku od 50 do 55 let je možné podporu pobírat osm měsíců a do 50 let jen pět měsíců. Jedná se o tak zvanou podpůrčí dobu.

Do předčasného důchodu je možné nastoupit maximálně tři roky před dosažením důchodového věku. Důležitá je také doba pojištění, která musí být v letošním roce minimálně 29 let a v roce 2014 to bude 30 let.

Předčasný důchod je nižší

Výš starobní důchodu se skládá z pevné a procentní části. Při odchodu do důchodu se krátí právě procentní část.  

Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu

činí za každý celý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně, pokud se nekryje s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření, nebo 1,2 % výpočtového základu měsíčně, kryje-li se s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření. Takto stanovená výše se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o:

  • 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
  • 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
  • 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne

Zdroj: ČSSZ

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan

    15 března, 2013

    Zajímalo by mne, proč bylo umožněno odejít do Předdůchodu jen určité vyhraněné části občanů?
    Od 1.1.2013 vstoupil v platnost zákon kterým se mění zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, a další související zákony. Mimo jiné stanovuje dodržet spořící dobu 60 měsíců v penzijních fondech pro odchod do Předdůchodu.
    Hlavní problém, proč do Předdůchodu může odejít jen nepatrná část populace vidím mimo jiné i v tom, že málokdo spořil do penzijního fondu, protože v roce 2008 (kdy nastala povinnost 60 měsíců spoření pro ročník 1955), nebyly známy podmínky pro předdůchody. Byly tak znevýhodněny určité ročníky, které při ztrátě zaměstnání skončili na Úřadu práce. Lidé mají naspořeno, ale na jiných zdrojích, než v penzijních fondech.
    Z Úřadu práce by tak odešla část občanů do Předdůchodu.

    Odpovědět

  • chapeteto

    16 března, 2013

    http://byznys­.ihned.cz/lide/c1–59443320-chtel-byt-chirurgem-vybudoval-firmu-za-miliardu-bohac-ale-nejsem-rika-sef-fincentra

    Odpovědět