Princip virtuální měny
Koncept virtuální měny byl poprvé popsán člověkem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Je postaven na principu peer-to-peer sítě (klient-klient) a tento měnový systém tedy nemá žádnou nadřazenou kontrolu, která by měnu regulovala.
Virtuální měnu nelze (zatím) falšovat díky složitému šifrování (odtud název kryptoměna), ale může doplatit na nedostatečnou důvěru trhu v její budoucnost: snaha o její regulaci nebo úplné zakázání vládou a také existuje i riziko nalezení slabiny v šifrování (nic není nemožné). Všechny transakce i účty jsou veřejné, což vnímám spíše jako výhodu a možnou prevenci finanční kriminality.
Vytváření virtuální měny – těžba (angl. “mining“)
Charakteristika vytváření virtuální měny se odvíjí od exponenciálně rostoucí složitosti výpočtu. Ze začátku stačilo těžit jen skrze CPU (výkon lepších výpočetních procesorů je v řádech pár jednotek Mhash/s[1]). Postupem času byla potřeba přestoupit na těžení za pomoci GPU (grafické procesory mají výkon v řádech desítek až stovek Mhash/s). Dnes je ale již potřeba mnohem vyšších výkonů, které také spotřebovávají více elektrické energie. V současnosti „těžaři“ již nevyužívají PC, ale staví si vlastní výkonné stroje se zapojením více výkonných GPU dohromady.
Například s grafickou kartou AMD (ATI) o výkonu 200 Mhash/s trvá těžení jedné 25BTC poukázky několik měsíců, postupem času až několik let. Z tohoto důvodu začali vznikat tzv. pools, kde se těžaři virtuálně sdružili a těží jednotlivé poukázky dohromady, každou poukázku jsou tak schopni vytěžit rychleji.
Zda se těžba vyplatí, nebo ne, závisí nejen na kurzu dané měny, ale i na ceně spotřebované elektřiny. Pro orientační výpočet je možné využít online kalkulátory, např. Dustcoin.com/mining a Coinwarz.com/cryptocurrency.
REKLAMA
Rychlý růst výpočetní složitosti je vidět v následujícím příkladu pro grafickou kartu AMD Radeon HD7870 (výpočetní rychlost cca 400 Mhash/s): V dubnu 2013 vytěžila přibližně 0.026 BTC denně a po odečtení nákladů na elektřinu byl zisk cca 3 USD denně. Nyní v listopadu 2013 vytěží pouze asi 0.0004 BTC denně.
Bitcoin
Nedůvěru v kryptoměny prolomil Bitcoin hlavně díky vstupu na burzu MtGox. Další online směnárnou je např. btc-e.com.
Dnes se již vyplatí těžit pouze speciálními výkonnými stroji, např. ASIC, anebo použít velké množství výkonných grafických karet. ASIC jednotky jsou speciálně vyrobené pouze pro účel výkonného těžení Bitcoinů. Dodávky u firem, které je vyrábí, trvají příliš dlouhou dobu (např. od firmy Butterfly Labs se čekalo i přes půl roku) a během čekací doby stále roste složitost výpočtů, tím klesá i potenciální zisk.
Bitcoin byl v srpnu 2013 v Německu oficiálně uznán jako tzv. „soukromá měna“, není tedy přímo doporučovaný ani podporovaný, ale je uznaný hlavně kvůli daním z příjmů této kryptoměny. Celková emise Bitcoinů je omezena (celkem je jich 21 milionů a v oběhu je nyní 11 milionů) a nehrozí jí tedy inflace na rozdíl od běžných měn.
REKLAMA
Bitcoin online peněženku nabízel český server Bitcash.cz, ale před pár týdny se objevilo hlášení o napadení serveru. To jen potvrdilo, že účty je bezpečné mít pouze na svém PC a není vhodné svěřovat účet třetí straně (webové službě).
Litecoin a jiné virtuální měny
Po velkém úspěchu virtuální měny Bitcoin se začalo objevovat i velké množství dalších virtuálních měn, které fungují na podobném principu. Litecoin nyní očekává uvedení na burzu MtGox, čímž se očekává i zvýšení kurzu stejně jako tomu bylo u měny Bitcoin. Litecoin Unikátní adresa mého Litecoin účtu, vytvořeného pro účely tohoto článku, vypadá takto: LeHXigd7QmAKFxuXX1QXYdoM2bCRZwuNZH.
Primecoin je další novou kryptoměnou, která funguje na jiném a užitečném principu. Cílem není hledání složitých řetězců šifrování, ale hledání dlouhých řetězců prvočísel. Primecoin ukazuje, že kryptoměny nemusí být jen rizikovou investicí, ale mohou být i jinak užitečné. Stanfordská Univerzita dokonce spustila projekt ve sdílení výkonů počítačů pro hledání léčby na různé nemoci.
Další kryptoměny jsou založené na velmi podobných principech, jen s jinými parametry, šifrováním atd. Mezi ně například patří Goldcoin, DigitalCoin, PPcoin, Namecoin a další.
REKLAMA
Shrnutí a předpovědi do budoucna
Virtuální měna Bitcoin již jednou zažila a přežila velkou „bublinu“ (kurz BTC spadl z 266 USD na méně než 120 USD), proto se nyní mnoho lidí spoléhá a věří v budoucnost kryptoměn. Můžeme tedy očekávat, že si virtuální měny udrží svou hodnotu a budou alternativou třeba ke zlatu a jiným derivátům? Závěrem ale zůstává fakt, že virtuální měny jsou poměrně vysokou investicí (ať již samotný nákup s vysokými kurzy nebo vlastní těžba s investicí do hardwaru) a konečný zisk, stejně jako vývoj do budoucna, je nejistý.
Lze ale i spekulovat s menšími riziky, např. nabízet třeba část služeb nebo produktů za virtuální měny.