Upozornil také na to, že cílem centrální banky je udržení cenové stability. Cenové stability ale nelze dosáhnout bez finanční stability. K zajištění finanční stability a eliminaci systémových nákaz by měla přispět makroobezřetnostní politika, kterou zajišťuje ČNB.
Vzhledem k rychle rostoucím úvěrům v současné době, které jdou na úkor finanční páky, hovořil Vladimír Tomšík o evidenci rostoucích rizik v souvislosti s finanční stabilitou. ČNB musí dát do souladu splatnosti a likviditu. Regulaci již definuje různé ukazatele, jak vypadá stabilní financování ve finančním systému.
Velkým otazníkem ohledně stability a dodržování finanční stability zůstává koncentrace. I když si můžeme myslet, že některé aktivum je stoprocentně bezpečné, přesto si musíme položit otázku, jestli bude bezpečné i zítra. Musíme si také položit otázku, zda nevzniká nějakými produkty či inovacemi regulací podpora morálního hazardu. ČNB již v současné době využívá a je připravena využívat i nadále nástroje řízení a regulace (například limity na poměr LTV atd.).
Kapitálové přiměřenosti jednotlivých institucí nejsou dostatečné, aby pokryly stabilitu celku. Proto ČNB přidává bezpečnostní rezervu 2,5 %. Neexistuje instituce, která může spoléhat na to, že bude vždycky zachráněna, protože by došlo k vytvoření největšího morálního hazardu.
ČNB se snaží zabránit spirále – růst cen nemovitostí, který je hnaný růstem úvěrů. Finanční krize jsou spojeny s růstem cen nemovitostí, které jsou ale spojeny s růstem úvěrů. Vzhledem k tomu ČNB rozhodla v prosinci 2015 s účinností od ledna 2017 o nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy na vyšší než nulové úrovni (0,5 %) z expozic umístěných v ČR. Rezerva nemá zabránit růstu české ekonomiky, ale adekvátně reagovat na rostoucí systémová rizika včas a preventivně.
REKLAMA
Nastavenou sadu doporučení pro finanční instituce kontroluje ČNB nejen na dálku (offsite), ale také přímo ve finančních institucích (on site). ČNB je připravena dohled zpřísnit a jít i za hranici pouhých doporučení.