Výhra v loterii: Nejhorší, co vás může potkat?
Výhra v loterii je tvrdý oříšek. Vaše osobní či rodinné jmění se rázem rozroste o stovky milionů a jediným vaším problémem zůstává takřka nerudovská otázka "kam s nimi". Člověk se stane přes noc finančně nezávislým.
Dosažení finanční nezávislosti je přitom zlatou metou finančních poradců, kterou se snaží dosáhnout pro své klienty. Finanční nezávislost znamená dosahování takových příjmů z kapitálu, které pokryjí finanční potřeby domácnosti bez výrazného pracovního nasazení. Výhra v loterii tento proces může značně urychlit.
V životě platí, že všeho moc škodí. Je krásné dostat se z místa na místo co nejrychleji, ale když se to s rychlostí přežene, mívá to tragické následky. Na teoretické úrovní příliš velké zrychlení zdeformuje hmotu a další zrychlování může zastavit i čas. A platí to vesměs u všeho. Z čehokoli dohnaného do extrému nekouká nic dobrého.
Stejně tak je tomu i s financemi. Je-li zbohatnutí příliš rychlé, může zdeformovat člověka. Jeho vztahy se začnou rozkládat a s nimi i jeho majetek. Polovička výhry z loterie přiřknutá rozvodovým soudem drahé (v pravém slova smyslu) polovičce je jen zlomkem ztrát, které mohou následovat. Dokládá to příklad nedávno zesnulého Keitha Gougha, kterému po pěti letech hýření, pití a působení podvodníků zbylo z výhry ve výši přibližně 250 mil. Kč jen něco málo přes 20 mil. Kč.
Ne nadarmo vychází ze statistik, že velké majetky zpravidla nepřežijí třetí generaci. První generace bohatství vydobude. Druhá ho udrží. A třetí "rozfofruje". (V tomto směru se nabízí k úvaze výstřelky Paris Hilton, která je ovšem čtvrtou generací z hoteliérského impéria, a tudíž se statistikám vymyká. Navíc své jmění neutratila, naopak ho v různých a mnohdy ožehavých projektech rozšiřuje.) Důvod je obdobný jako u výherců v loteriích – neznají dostatečně hodnotu peněz a neumí s nimi hospodařit.
REKLAMA
Domácnost, která dosáhne finanční nezávislosti vlastním přičiněním – ať již v zaměstnání či podnikání, ať již samostatně či s přispěním finančního poradce – si velmi dobře uvědomuje, jaké úsilí za finanční nezávislostí stojí. Je-li navíc finanční nezávislost cílem domácnosti, nebude se po jeho dosažení chtít o ni lehkovážně připravit.
Finanční nezávislost má navíc dvě strany mince: Příjmy a výdaje. Čím nižší jsou výdaje domácnosti, tím nižší musí být "pasivní" příjmy k jejich dosažení. Pokud ale domácnost získá příjem jednorázově formou výhry v loterii a má příležitost kapitál investovat a získat pasivní příjem a s ním finanční nezávislost, začnou růst rodinné výdaje, které v mnoha případech nelze nazvat jinak než plýtváním – a místo finanční nezávislosti nastupuje závislost na penězích.
Jako každá závislost končí i závislost na penězích buď drastickou léčbou, nebo krachem. A druhá možnost je bohužel pravděpodobnější.