Po zveřejnění článku „World Global Network: Rychlý výdělek… nebo podvod?“ jsem obdržel e-mail od Jaromíra Tichého, jednoho z českých leaderů WGN, v němž stálo: „Gratuluji. V mém soukromém žebříčku máte první místo za dosud nejhloupější a nejvíce nepravdivý článek o WOR(l)D Global Network na českém internetu. Soudím, že je to jen první díl. Tak se tužte!“ Ocenění jsem si vzal k srdci a nabídl panu Tichému osobní setkání.
Do restaurace Koliba v Prostějově pan Tichý ze zdravotních důvodů bohužel nedorazil. Přišel nicméně Ondřej Piňos s kolegou Tomášem Klimkem, taktéž lidé stojící v čele českého WGN. Shodou okolností oba odešli do WGN z finančně poradenské společnosti Partners. Na mé straně stál člověk nejpovolanější, který v diskusích a na internetu vystupuje pod nickem Mik0007 a jehož znalosti o společnosti a pozadí World Global Network (WGN) dalece přesahují vědomosti samotných účastníků „projektu“.
„Byznys“ World Global Network se koncentruje kolem solárních panelů a výstavby fotovoltaických elektráren. A na rozdíl od klasických podvodných schémat v tomto případě společnost skutečně elektrárny staví. Má to ale několik háčků…
Jedním ze zásadních je, že postavené elektrárny v rámci WGN nepatří vůbec do konsorcia. Jedna z nich (Cloud 1 – 3), hojně prezentovaná zástupci sítě WGN, postavená v Rumunsku, je zaštítěna společností Parc Solar Moldoveni, která je ve 100% vlastnictví fyzické osoby – jednoho z lídrů WGN Roberta Forlaniho. V případě krachu projektu Power Clouds by se tedy „investoři“ k panelům dostávali velmi obtížně.
Další poměrně zásadní problém je s výnosy. Podle rumunské i japonské legislativy o podpoře solární energie nemohou instalované panely dosáhnout slibovaného 14% ročního výnosu. V obou zemích se výkupní ceny energie včetně podpory od státu pohybují od 290 do 320 USD za 1 MWh. Za roční produkci energie z jednoho panelu 0,35 MWh může tedy výrobce obdržet 100 až 112 USD. Z tohoto výnosu však musí hradit poplatky za pojištění, pronájem pozemků, mzdy, přenosovou síť, monitoring , servis, ostrahu, náhradní díly a v neposlední řadě daň z příjmů. Kromě toho se výkon panelu každoročně snižuje o necelé procento a podpora v Rumunsku (80 % z celkové ceny) je uzákoněna pouze na 15 let.
REKLAMA
Odhadem se dostaneme na čistý zisk z panelu 6 – 8 USD za měsíc. Power Clouds však slibuje 14 USD měsíčně.
Navíc panely distribuované sítí obchodních zástupců WGN jsou třikrát dražší než srovnatelné na trhu. Musí být. Jinak by nebylo z čeho vyplácet provize. Za zmínku stojí i skutečnost, že majitelé panelů za ně neplatí daň z přidané hodnoty ani v Česku, ani v Rumunsku. Přitom se jedná o dovoz do Evropské unie, který je daní zatížen.
Provizí podle slov lidí v čele sítě WGN vyplatila společnost v loňském roce celosvětově přibližně za 50 mil. USD. (Podle tvrzení českých leaderů projektu jsou vysoké vyplacené provize důvodem, proč společnost PayPal s ní odmítla spolupráci a WGN si musí vytvářet vlastní platební systém…) Otázka zní: Z čeho provize vyplácí? Instalované fotovoltaické elektrárny ještě nestihly produkovat zisk – a rozhodně ne takto vysoký. Jediné, co se ve společnosti skutečně točí, jsou vklady účastníků a jejich peníze investované „do panelů“.
„Také jsem si jeden panel koupil, abych nepřicházel o provizi ze sítě,“ uvedl jeden z účastníků prostějovské schůzky. Nákupem panelu jsou totiž členové motiváni k získání vyšších odměn a bonusů z prodeje ve vlastní síti.
REKLAMA
Zastřešující „holdingovou“ společností, jejíž součástí mají být WGN i Power Clouds, je World Assurance Group (WDAS). Ta se ale ve své finanční zprávě uveřejněné na OTC k Power Clouds ani k WGN vůbec nehlásí a v PR zprávách o nich mluví pouze jako o partnerských či sesterských společnostech. Stahuje si ale 10 % ze všech příjmů WGN (či její Power Clouds) formou licenčních poplatků. Garanci slíbeného zhodnocení investic nedává.
Zhodnocení ale má být garantované. Za společnost Power Clouds, která garantuje mnohonásobně víc, než je schopna vydělat, ručí anglická společnost World Global Network Plc. Společnost, která vznikla v srpnu 2013 jako Mobile Network Plc a po pár dnech byla přejmenována. Společnost, která nevykonává žádnou činnost a nemá žádný majetek. V okamžiku, kdy se budou investoři domáhat výplaty garance, společnosti jednoduše vyhlásí bankrot. Podnikatelský záměr nevyšel. Jen zakladatelé a majitelé singapurského WGN a WDAS budou mít svůj bohatý podíl.
Ve druhé polovině roku 2012 byly nabídnuty prvním členům WGN opce (Golden Share) na budoucí akcie anglické společnosti World Global Network Plc, která měla záhy vstoupit na londýnskou burzu.
Na schůzce bylo podnětné sledovat výraz „majitelů“ akcií, když jim Mik0007 ukázal, že žádnými majiteli nejsou. Sice za ně zaplatili, sice si zkontrolovali britský formulář pro převod akcií, ale ten společnost nikdy neodeslala k registraci. Ve výroční zprávě není žádný z držitelů Golden Share uveden jako spolumajitel společnosti.
REKLAMA
Navíc vyvstává otázka které společnosti. Certifikát „prokazující“ předběžné vlastnictví akcií má uveden název jedné a identifikační číslo jiné společnosti. „Chybka“ se vloudila. Anglická společnost World Global Network Plc skutečně vznikla přejmenováním společnosti uvedené na certifikátu, ale po roce byla opět přejmenována a jméno společnosti získala nově založená firma (2013). Ta, která ručí za Power Clouds. Nově založená WGN bude muset zveřejnit seznam akcionářů až koncem srpna 2014, a to je zřejmě důvod této nestandardní rošády, tedy zakrýt to, že akcie doposud nebyly převedeny.
Mik0007 předkládal před vrcholné účastníky WGN podklady pro své tvrzení, že se jedná o podvod – a že i oni sami byli podvedeni. Fakta, která uváděl, ani jeden z nich nerozporoval. Naopak, potvrzovali veškeré dílčí informace.
Fabio Galdi, zakladatel celého konsorcia, má systém velmi dobře promyšlený a postavený. V okamžiku, kdy ustane tok nových peněz a bude muset vyplácet slíbené výnosy, může nechat své konsorcium zkrachovat. Podnikatelský záměr může nevyjít. Ovšem zdaleka nepřijde o všechno – naopak, krachovat budou „prázdné schránky“, na kterých si investoři nic nevezmou. Zakladatelům zůstanou cenná aktiva a společnosti, do nichž se zisky přelévali. Např. WDAS s 10 % všech finančních toků nebo singapurský WGN se ziskem z členských podílů a panelů.
Děkuji Mik0007 za přínosné konzultace a korektury informací o World Global Network.