World Global Network: Rychlý výdělek… nebo podvod?
Podvodných schémat a společností slibujících vysoký výdělek se po české kotlině potuluje nemalé množství. Většina z nich stojí na principu pyramidové hry nebo Ponziho schématu. V současnosti v Česku rozvíjí svou činnost společnosti World Global Network (WGN), která znaky podvodného schématu splňuje.
Podezřelá je společnost nejen svou činností, ale již svými čelními představiteli. Prezident skupiny WGN Fabio Galdi a marketingový prezident Walter Presutti již mají na svém kontě jednu podvodnou společnost – TELME Global Mobile Network v Jižní Americe. Nyní se přesunuli do Evropy a nereálné výdělky slibují pod hlavičkou svého projektu World Global Network.
Společnost World Global Network nenabízí pouze jeden produkt, jak bývá u podvodných společností obvyklé (připomeňme např. Edbusy, Company Management nebo APL), ale v portfoliu má hned čtyři produkty slibující nereálné zhodnocení – Adkash, akcie Golden Share, investici do solárních panelů a investici do dluhopisů na solární panely.
Adkash
Adkash se nejeví jako podvodné schéma. Pouze je pro účastníky zcela nevýhodné a nemůže jim vydělat… dokud nezačnou vodit další lidi.
Adkash je aplikací instalovanou do mobilního telefonu. Na základě ní účastník systému přijímá reklamní hovory a SMS, za něž za každý obdrží 0,1 USD. Prvním zádrhelem je vstupní poplatek, který činí 139 USD. Při maximálním měsíčním přivýdělku 18 USD a poplatku 40 USD za odeslanou platbu leží návratnost vstupního poplatku v nedohlednu.
REKLAMA
Příjem z Adkash může vzrůst pouze v okamžiku, kdy účastník přivádí další lidi, kteří zaplatí vstupní poplatek. V tomto bodě ale již může splňovat definici pyramidové hry (letadla), v níž je účastník vyplácen na základě peněz, které zaplatí lidé vstupující do „systému“ pod ním.
„Moderní letadla“ přitom bývají vybavena určitým produktem, jehož hodnota ale neodpovídá ceně, kterou za něj nově příchozí zaplatí. Bez tohoto fiktivního produktu jsou příliš snadno odhalitelná a postižitelná jako podvod. Otázkou pro příslušný soud je, zda produkt Adkash svou hodnotu má, nebo slouží jen k zamaskování pyramidy.
Akcie Golden Share
Počátkem roku 2013 společnost World Global Network vydala zlaté akcie (Golden Share v podobě Golden Pack). Za 1200 USD mají přinášet stabilní výnos 20 USD/měsíc, tedy 20 % ročně. Společnost zároveň připravovala vstup na londýnskou burzu London GXG Exchange.
Pomiňme spekulace o reálnosti dosahování stabilního výnosu 20 % ročně. Nezvratnou skutečností je, že společnost na burzu dosud nevstoupila. Pouze si koupila neaktivní společnost World Assurance Group patřící mezi „penny stocks“, která je obchodována na neregulovaném trhu OTC Pink market. Samozřejmě společnost neopomněla zmínit, že na stejném trhu jsou obchodovány též akcie Nintendo, Sony, Allianz, Porsche, Volkswagen a další. Jaksi se ale nezmínila, že uvedené společnosti jsou obchodovány i na regulovaných trzích.
REKLAMA
Akcie byly vydány počátkem roku 2013 a do půl roku byly rozprodány. Přesto dosud na stránkách společnosti v sekci informací pro investory (Investor Relation) visí pouze fotografie usměvavých byznysmenů a nápis „Coming soon“. S tímto přístupem by na regulovaném trhu společnost rozhodně neuspěla.
Solární panely
Fotovoltaika a solární byznys v Česku získal nechvalnou proslulost. Díky vysokým dotacím, na které budeme mnoho let doplácet v ceně elektřiny, se vysazování solárních panelů na polích místo řepky olejné stalo skutečně lukrativním. Ti, kdo nestihli svůj panel zapojit včas, ale mají smůlu a mohou jen závidět. Nebo jít do WGN…
Lidé vědí, že v solární energii je státy podporovaný zlatý důl. V Česku již zlatá žíla došla, ale v jiných zemích se zlatá zrnka dají ještě ze slunce „vyrejžovat“. Na to spoléhá i WGN. Své (fiktivní?) elektrárny umísťovala do Thajska a na Ukrajinu, nyní do Japonska a do Rumunska. Pro své klienty nabízí možnost koupě solárního panelu s jeho následným pronájmem provozovateli solární elektrárny (Hire Purchase Formula).
Cena panelu je 1 200 USD, dalších 50 USD zaplatí za dopravu panelu na místo instalace a k tomu připlatí členský poplatek. Panel v balíčku Power Master vyjde na 1 689 USD včetně dopravy. Výnos má činit 20 USD měsíčně po dobu 20 let. Ve smluvních podmínkách společnost garantuje výnos 5 % ročně, čili přibližně čtvrtinu.
REKLAMA
Cena panelu je předražená a výnosy nereálné. Navíc výroba elektřiny solárními panely je ekonomicky výhodná pouze za předpokladu obdržení dotací. Ty ale např. v Rumunsku nelze získat, pokud vlastníkem panelu a provozovatelem fotovoltaické elektrárny není stejná osoba. A to v případě WGN není.
Navíc se začínají projevovat předsmrtné křeče pyramidového schématu – nestíhají se termíny, vymlouvá se na objektivní potíže a elektrárny se neotvírají. Výnos se má přitom začít vyplácet až po uvedení elektrárny do provozu.
Dluhopis na solární panely
Certifikáty o vlastnictví solárního panelu se stávají minulostí. Jsou nahrazeny dluhopisem Power Unit Note s výnosem 20 % (garantováno je 14 %, ale jedná-li se skutečně o Ponziho schéma nebo pyramidovou hru, beztak podvedení nedostanou nic nebo jen minimum ze svého vkladu).
Aby si mohl investor pořídit dluhopis za 1 200 USD, musí navíc zaplatit za „vstupní balíček“ Master dalších 639 USD. Před změnou byli ještě poslední klienti vybízeni k rychlé akci a nákupu za předešlých (výhodnějších…) podmínek. To je další symptom padajícího letadla.
Je World Global Network podvod?
World Global Network vykazuje řadu symptomů podvodných schémat založených na pyramidových hrách (starší účastníci jsou vypláceni z peněz nově příchozích) a Ponziho schématu (zjednodušeně: účastníci jsou vypláceni z vlastních peněz). Zájemci o tuto investici by měli být více než obezřetní.
Poděkování: Děkujeme našemu čtenáři za velmi podnětné informace k případu World Global Network.