07. 06. 2012
Subjekty:
Z anonymních vkladních knížek ČS lidé vybrali už 98 % objemu vkladů, Česká spořitelna věnuje zbylé peníze zpět české společnosti
Na konci května letošního roku bylo uloženo na 2,53 mil. anonymních vkladních knížkách (AVK) 2,39 mld. Kč. Z původního objemu 121 mld. Kč uloženého na 6,6 mil. AVK si tak klienti již vybrali více než 98 %. Klienti si mohou své peníze z promlčených AVK vyzvednout ještě do konce letošního roku, poté by měly vklady podle zákona připadnout bance. Česká spořitelna je však chce vrátit zpět do české společnosti tak, že podpoří vědu, výzkum a vzdělání v oborech, které přinášejí praktický prospěch a zvyšují konkurenceschopnost společnosti, a to prostřednictvím nadace, kterou chce k těmto účelům založit.
„Bez ohledu na to, kolik peněz nakonec na anonymních vkladních knížkách zůstane, jsme si vědomi, že tyto prostředky vytvořili čeští střadatelé, a proto je chceme vrátit zpět české společnosti. Nadace, kterou za tímto účelem zakládáme, bude směřovat peníze na podporu vědy, výzkumu a vzdělání v oborech přispívajících k prosperitě a konkurenceschopnosti společnosti. Navazujeme tak na tradici spořitelen, které se vždy aktivně podílely na společenském životě a pomáhaly rozvíjet svou zemi,“ uvedl Pavel Kysilka, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny.
Rozdíl mezi vkladní knížkou na jméno a vkladní knížkou na doručitele (anonymní vkladní knížkou)
Ve vkladní knížce na jméno, tedy v té, která nadále platí, je vepsán nebo natištěn text „NA JMÉNO“, dále je v ní jméno a příjmení klienta, adresa a datum narození, resp. rodné číslo. Pokud některý z uvedených údajů chybí – stačí i jediný z nich – nejde o vkladní knížku na jméno, ale o vkladní knížku NA DORUČITELE. Vklady na této knížce nejsou úročeny a klienti si je mohou vybrat nebo převést na jinou formu spoření ještě do konce letošního roku.