CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

03. 01. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Zaměstnavatel může od ledna 2013 zaměstnanci přispět na životní pojištění až 30 000 Kč ročně

 


 

Od 1. ledna 2013 se zvyšuje částka, která je osvobozena od daně z příjmů od zaměstnavatele, z 24 000 Kč/rok na 30 000 Kč/rok. Příspěvek, který zaměstnavatel uhradí na smlouvu životního pojištění nebo penzijního připojištění zaměstnance, je do stejné výše osvobozen také od platby sociálního a zdravotního pojištění. Ročně tak mohou fyzické a právnické osoby na povinných odvodech ušetřit za každého pracovníka až 10 200 Kč. Maximální výše daňově uznatelného nákladu na příspěvky na životní pojištění ale podle interních statistik Pojišťovny České spořitelny využívají jen 4 % zaměstnavatelů. Část zaměstnavatelů svým lidem přispívá na penzijní připojištění.

„Téměř 22 000 klientů Pojišťovny České spořitelny na smlouvu životního pojištění přispívá 2 350 firem. Průměrná částka příspěvku zaměstnavatele na jednu pojistku činí 450 Kč za měsíc. Zdaleka tak zaměstnancům nedávají tolik, kolik by mohli,“ vyčísluje dosavadní využívání daňově uznatelného nákladu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. „Zaměstnanecký benefit čerpají častěji ženy než muži. Nejvíce výhod zaměstnaneckého programu využívají ve Středočeském kraji, tam je koncentrována celá třetina zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům na smlouvu životního pojištění přispívají.“

Příspěvek zaměstnavatele na smlouvu životního pojištění každého zaměstnance je bez omezení částky daňově uznatelným nákladem. Vklad až do částky 30 000 Kč ročně je také osvobozen od platby sociálního a zdravotního pojištění jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Pro nárok na daňové zvýhodnění je třeba splnit následující podmínky:
• Pojistná smlouva je sjednána pro zákonem stanovená pojistná rizika (pojištění pro případ smrti nebo dožití, pojištění pro případ dožití)
• Zaměstnanec je pojistníkem i pojištěným
• Smlouva je uzavřena minimálně na 5 let a minimálně do roku, v jehož průběhu dosáhne pojištěný 60let věku
• oprávněnou osobou dle zákona o pojistné smlouvě č. 37/2004 Sb., § 51 nesmí být zaměstnavatel

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V příštím roce čekají pracovněprávní vztahy zásadní změny

V příštím roce čekají pracovněprávní vztahy zásadní změny. Od prodloužení zkušební doby až po změny v podmínkách návratu z rodičovské. Novela zákoníku práce upravuje také pravidla pro výplatu mezd. Jak tyto úpravy dopadnou na zaměstnance a co od nich můžeme očekávat? Přinášíme přehled nejdůležitějších návrhů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 10. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *