CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Daniel Kuchta

05. 03. 2014

7 komentářů

Zaplatíte 155 tisíc za unci zlata? Prý se to vyplatí

 


 

Společnost Národní pokladnice byla založena již v roce 2008 a historie její mateřské společnosti sahá ještě dál. Prezentuje se jako významný distributor pamětních mincí a medailí na světě, spolupracuje s několika desítkami mincoven a její aktivity a prezentace vybízejí k tomu, aby tomuto tvrzení potenciální zákazník i uvěřil. Způsob prodeje a hlavně cenová politika však vybízejí k opatrnosti, zejména u méně zkušených lidí, kteří se v numismatice neorientují.

Přestože společnost nepatří mezi klasické podvodníky (mnoho diskutérů, kteří mají se společností osobní zkušenosti, si myslí opak), již samotný název vyvolává trochu pochybnosti. U mnohých lidí navozuje název Národní pokladnice dojem, že jde o státní firmu, která má nedej bože něco společného s ČNB. Skutečnost je taková, že jde o společnost, do skupiny Samlerhuset Group BV, která byla založena v roce 2014 v Norsku, je registrována v Nizozemsku a působí v čtrnácti evropských zemích. Jednatelé české firmy jsou z Polska, Velké Británie a Nizozemska.

Nabídka je široká, obrázky hezké

Nabídka mincí a medailí je skutečně široká a společnost se netají tím, že je oficiálním světovým distributorem pamětních mincí vydávaných u příležitostí sportovních svátků, jako jsou mistrovství světa ve fotbale, nebo olympijské hry. Zmiňovaná nabídka uncové stříbrné investiční mince Silver Eagle je poměrně zajímavá, pokud by skutečně šlo o sumu 590 korun s DPH. Silver Eagle bývá vzhledem k vysoké poptávce dražší než jiné stříbrné investiční mince a za tuto cenu je to tedy dobrý obchod.

Bohužel, ostatní nabízené zboží už za podobně zajímavé ceny u Národní Pokladnice nedostanete. Za stříbrné mince ČNB, které běžně dostanete v proof kvalitě za cenu kolem 500 – 600 korun, zaplatíte klidně i tisícovku. Některé dokonce pořídíte za 590 korun plus poštovné, zamrzí ale tvrzení, že je dostupných pouze 300 kusů, když u mince s motivem „Založení klášteru Zlatá koruna“ byl náklad v provedení proof  15 400 kusů, v běžné kvalitě pak 6 9000 kusů.

Dalšími „zajímavými“ produkty, zejména co se ocenění týče, jsou pak emise Národní pokladnice, kde si klienti mohou koupit medaile s různými motivy z české historie (Karel IV. – Čech, který vládl Evropě, Češi ve 2. světové válce, Největší osobnosti českého národa apod.). Společnost je prodává jako sběratelsky mimořádně zajímavé kolekce, ve skutečnosti jde ale o pozlacené předměty, kde za 20ti gramový pozlacený měděný plíšek s hezkým obrázkem zaplatíte přes tisíc korun (i s poštovným, za postříbřené medaile pak za něco přes pětistovku). Exkluzivitu má zaručovat kazeta, certifikát autentičnosti a osvědčení o vlastnictví sbírky. Ke kolekci „Nejvýznamnější české mince“ dokonce dostanete také „sběratelské rukavice na profesionální manipulaci s numismatem“ i záruku přednostního nákupu dalších replik z kolekce. A to se vyplatí.

REKLAMA

Přemrštěné ceny

Stejně jako se vyplatí například sada při příležitosti 100. výročí narození Josefa Bicana, která tvoří jednu stříbrnou medaili a jednu měděnou, pozlacenou, nebo stříbrné medaile s osobnostmi českého národa. Cena 2 700, resp. 2 000 za stříbrné mince o váze kolem 29 gramů jsou skutečně přemrštěné, i kdybychom počítali se sběratelskou přirážkou. Je to jako kdybychom kupovali stříbro za více než 100 dolarů za unci, přičemž aktuální cena se pohybuje kolem 20 dolarů. V rámci speciálních edic pak najdeme takové skvosty, jako je série čtyř stříbrných uncových mincí s motivem hvězdných válek za cenu přes 16 000 korun.

Unce zlata za 155 tisíc korun

Skutečnou lahůdkou jsou pak série miniaturních zlatých mincí o váze 0,5 gramu. Za ty zaplatíte 2 500 korun za kus. Nevím, jestli je to extrémně omezeným počtem „pouze 5 000 sérií pro ČR“, nebo numizmatickou lupou, kterou k mincím dostanete, ale ta cena je neskutečná. Je jasné, že propočet na unci je trochu zavádějící, protože čím je mince (ale platí to i u slitků a cihel) menší, tím se na její ceně více projevují výrobní náklady apod. Ale stejně – při této ceně máte unci zlata za neuvěřitelných 155 500 korun, resp. 7775 dolarů. Při aktuální ceně kolem 1 340 dolarů za unci. Podle webu Národní pokladnice to je přitom nejprodávanější produkt v nabídce. Rád bych věděl, kdo to kupuje. I gramový zlatý slitek, který je dost drahý, stojí méně než polovinu, přičemž si dovolím tvrdit, že jeho likvidita bude mnohem lepší.

Nucený nákup

Mnoho lidí si u společnosti také stěžuje na prodejní praktiky. Po prvním zrealizovaném obchodě se vám nové nabídky jenom pohrnou, takže se budete muset obrnit trpělivostí, nebo se pokusit o vymazání svých údajů z databáze společnosti. Neměl by to být problém. Ten ale může nastat, když si koupíte minci, nebo medaili z některé série. Může se vám totiž stát, že aniž byste rozšířili objednávku, přijdou vám poštou další, i s požadavkem o zaplacení (to je ta možnost přednostního nákupu). V tomto případě jsou zkušenosti klientů různé, od vrácení peněz ve lhůtě 14 dnů až po poměrně arogantní jednání společnosti, která chce po klientech peníze vymáhat (což je v případě, že zboží přijde poštou, samozřejmě nesmysl). Když se podobným překvapením chcete vyhnout, je dobré si před prvním nákupem přečíst podmínky.

Chápu lidi, kteří se po zkušenostech s podobnými společnostmi cítí podvedeni. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že většina podvedených lidí v podobných případech si za ztrátu peněz může tak trochu i sama. Buďto si pořádně nepřečtou podmínky, za jakých se obchod realizuje, nebo si zkrátka nezjistí situaci na trhu a neporovnají si nabídku s jinými obchody, které mohou stejné zboží nabízet za mnohem lepší ceny. Vždy platí staré známé „podepsat můžeš, přečíst musíš“. Dnes už není problém si zjistit o jakékoli společnosti dostatek informací, zejména když jde o firmu s tak „bohatou“ historií. Chce to jen trochu času, který je ale v takovém případě mnohem lepší investicí, než nákup předraženého zboží.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Ani na nejdražší olympiádě nejsou zlaté medaile ze zlata

Ruští organizátoři pojali organizaci olympijských her skutečně ve velkém a platí to i pro medaile, které jsou udělované nejúspěšnějším sportovcům. Medaile patří mezi největší v historii, v některých se nachází kousek meteoritu z Čeljabinsku a jejich výroba zabere téměř 20 hodin. Akorát ve složení se od těch posledních velmi neliší – zlaté medaile totiž nejsou ze zlata, a to už více než sto let.

Text: Daniel Kuchta

20. 02. 2014

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

Česká mincovna v Jablonci včera slavnostně vyrazila první zlatou medaili k uctění památky prezidenta Václava Havla. Pro někoho, kdo se zajímá o pamětní mince, resp. medaile, to je vcelku zajímavá možnost podívat se na to, jak se vlastně mince a medaile razí a jak to vypadá v samotné mincovně.

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jim

    6 března, 2014

    za názvem národní pokladnice… můžou to být jen další rafinovaní národní šmejdi… a pokud jde o zlato to jelo hodně z kopce poslední rok

    Odpovědět

  • lukas

    6 března, 2014

    nevim, nevim, loni 1200 dnes 1350, loni 17kc/usd dnes 20kc/usd.

    Odpovědět

  • prijebana firma

    6 března, 2014

    oblbovaci prveho stupna su to. ja by som vsetky tie narodne pokladnice zrusil

    Odpovědět

  • Michal Pinkas

    7 března, 2014

    Je nutné nejdřív si o zlatě a stříbře nastudovat. Třeba Pak teprve kupovat. Na téma stříbro třeba http://www.in­vesticni-stribro.cz/

    Odpovědět

  • Petr

    17 února, 2015

    Dobrý den. Opravdu by reklama mohla znít Národní pokladnice – jistota nejvyšších cen na trhu. Bohužel pokud bychom zůstali u těch výrazně nejvyšších cen, tak by se to dalo ještě přežít,ale bohužel musím potvrdit ty otřesné praktiky co májí. Dědeček od nich zakoupil jednu medaili postříbřenou a pak zjistil, že je to bezcenná měď. ale to by nebylo to nejhorší. Poté mu začali zasílat další a další medaile aniž by si je objednal. Mají to vychytrale nastavené tak, že Vám to pošlou nedoporučeně, abyste to nemohli vrátit a je jim jedno jestli Vám to pak ukradne někdo ze schránky, protože pak se dědovi ozvali vymahači. Takže jestli jsem to pochopil správně, tak asi vydělávají ve velkém na oblbování seniiorů a ne exekučních prasárnách, což je dost smutné. Bych to přirovnal ke šmejdů akorát v masovém měřítku. Opravdu se divím, že se toho zatím žádná média nechytla.

    Odpovědět

  • Šejďíri

    2 června, 2020

    Dnes od nich koupíte mincí ta 1200 Kč a dnes to máte problém prodat za 200 Kč

    Odpovědět

  • Albert

    14 ledna, 2021

    A co jako? Píšou snad někde, že je to investiční zlato?

    Odpovědět