CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Luboš Smrčka

18. 10. 2012

0 komentářů

Že prý příští rok porosteme. Ha, ha

 


 

Máme v sobě zakořeněnou naivní představu, že růst domácího produktu je nějaké měřítko kvality. A že obecně růst je měřítko kvality. Ve skutečnosti není. Celý ten mechanismus měření výkonnosti ekonomiky pomocí hrubého domácího produktu je trochu vědecko-mediální bublina, trochu exhibice, trochu šamanství, také trochu hochštaplerství. Růst se v našich očích slévá s pokrokem, je přímo důkazem pokroku. Nesmysl. Pokud nějaký pokrok vůbec existuje, pak je to pojem individuální a s tím, co nazýváme „ekonomický růst“, nemá ve skutečnosti naprosto nic společného.

Pro to, jak se budou příští rok a v dalších letech mít obyvatelé České republiky, jakou budou mít životní úroveň, jaké budou mít zdravotnictví, veřejnou dopravu, jaká bude úroveň bezpečnosti na ulicích, jaká bude dostupnost kultury a pro mnoho a mnoho dalších opravdu důležitých aspektů lidského života nebude nezbytně rozhodující, co udělá hrubý domácí produkt.

Klíčová je úroveň zdanění, racionalita využití veřejných prostředků, kvalita státní správy a definice státní moci ve vztahu k občanům. Zdanění bude zase vysoké, vyšší než letos a podstatně vyšší než vloni i předloni. Racionalita využití veřejných prostředků se jistě za posledních několik let o něco zlepšila, ale ve skutečnosti nemnoho a především ve srovnání s mohutnými sliby jenom neznatelně. Stále máme mnoho ministerstev a vytváříme úřady proto, aby bylo dost míst pro koaliční politiky. Tak jaká racionalizace? Státní moc se vůči občanům definuje stále stejně arogantně a rozkazovačně, tento stát je stejně samolibý jako před několika lety – nevíme, jaké bude příští rok zdanění, nevíme, nakolik máme věřit obrysům důchodové reformy, nevíme, zda budou volby v únoru 2013, nebo červnu 2014.

Je zcela nepodstatné, jestli příští rok bude růst ekonomiky dvě procenta nebo 0,45 procenta (fascinující údaj České bankovní asociace – v životě jsem neviděl nejen odhad, ale ani konečné vyčíslení HDP na dvě desetinná místa, u tak nepřesného údaje je to zcela absurdní). Důležitější je, jestli lidé budou důvěřovat své zemi a její vládě i obecně politické reprezentaci, že věci se pohnou a zlepší. Nyní nevěří, proto jsme v problémech. Nemají důvěru, nemají vizi, nemají chuť.

Před pár lety bylo oblíbeným tvrzením, že tehdejší krize není krizí ekonomickou, ale politickou, že jde o krizi systému. Není to pravda. Pravdou ale je, že naše současná recese je recesí českého demokratického modelu, výrazem jeho ochrnutí a neschopnosti přinést potřebná řešení. Je to recese důvěry občanů v jejich stát a v politickou reprezentaci.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *