Důvodů, proč být životně pojištěn, lze najít více než dost. Za jeden z nich ale lidé stále hojně považují vytváření finanční rezervy na stáří. A to zejména lidé z menších obcí. Ve větších městech již převládá skutečný hlavní účel životního pojištění – zabezpečit rodinu v případě úrazu nebo smrti. Přesto ale zpráva z průzkumu AMCICO AIG Life uvádí: „ Celkově ze všech skupin respondentů se na dalších dvou místech umístila potřeba zabezpečit se na důchod a uzavření pojištění jako forma naspoření si financí na stáří.“
Podle průzkumu má uzavřeno životní pojištění 70 % respondentů. V souvislosti s hlavními motivy jeho uzavření se dere na povrch otázka: Bylo jich tolik mystifikováno?
Životní pojištění podle ČAP
Životní pojištění v posledním půlroce zažilo renesanci. Lidé ho uzavírají ve větší míře a růstem opět předběhlo neživotní pojistky. Celý trh podle předběžných výsledků rostl meziročně o 7,74 %. Životní pojištění přitom přidalo 10,51 %. Největší růst zájmu zaznamenalo samostatné jednorázově placené životní pojištění – meziročně o 23,91 %.
Bohužel se ze statistik asociace nedozvíme, v jakém poměru jsou jednotlivé tipy životního pojištění, zda převládá rezervotvorné či rizikové životní pojištění. Na naši žádost o podrobnější rozdělení statistik odpověděla Ema Novotná, tisková redaktorka asociace:
„Vašemu požadavku nejsme zcela schopni vyhovět – systém je nastaven tak, že se produkty v předběžných (čtvrtletních) statistikách tak podrobně nerozebírají. Statistické údaje, které Česká asociace pojišťoven sbírá jsou zejména v souladu s možnostmi, potřebami a požadavky členských pojišťoven. Vámi požadované údaje ČAP pravidelně zveřejňuje ve výročních zprávách. VZ za rok 2007 se momentálně finalizuje. K jejímu zveřejnění dojde nejpozději do konce září 2008. V průběhu roku 2008 však tyto podrobné údaje k dispozici mít nebudeme.“
REKLAMA
Zatímco růst předepsaného pojistného u životního pojištění vzrostl v prvním pololetí o 10,5 %, počet uzavřených smluv dosahoval pomalejšího tempa růstu – jen 5,57 %. Počet uzavřených smluv dokonce rostl pomaleji než už neživotního pojištění. Důsledkem toho se zvýšilo předepsané pojistné na smlouvu z 31 397 Kč na 32 866 Kč, tedy o 4,68 %, zatímco předepsané pojistné na smlouvu neživotního pojištění kleslo o 1,16 %.
Podíl na celkovém trhu pojištění si stále ještě udržuje majoritní Česká pojišťovna (29,97 %). Následována je Kooperativa, pojišťovnou (22,89 %), která na ni nedosahuje ani s přispěním sesterské České podnikatelské pojišťovny. Další pojišťovny jsou s odstupem v řádu desítky miliard předepsaného pojistného v pozadí.
Životní pojištění v pohybu
Na trhu životního pojištění je situace mnohem vyrovnanější. Za Českou pojišťovnou stojí ING Životní pojišťovna, která těží ze silné interní zprostředkovatelské sítě a ze specializace na životní pojištění, následuje Kooperativa, jejíž dceřiná společnost Kapitol taktéž poskytuje silné distribuční zázemí, a následuje Pojišťovna České spořitelny, jejíž produkty životního pojištění jsou oblíbeny nejednou finančně poradenskou sítí. Nemluvě o silné distribuci v rámci skupiny na přepážkách České spořitelny.
REKLAMA
Největšího meziročního růstu předepsaného pojistného životního pojištění dosáhl v prvním pololetí AEGON (+52 %). Jeho tržní podíl, jakožto poměrně mladé pojišťovny na trhu, ale není velký – jen 0,49 %. Nutno ale dodat, že kupříkladu Wüstenrot pojišťovna, která dosahuje jen o jeden bazický bod menšího podílu na trhu, zdaleka tak silně nerostla. Meziročně si připsala pouze 10,32 %.
Solidního růstu dosahovala též ING Životní pojišťovna (+48,07 %) a Victoria Volksbanken (+39,86 %). Zejména u ING se jedná o úctyhodný výkon, neboť v oblasti životního pojištění se dostala na druhou příčku za Českou pojišťovnu a dosáhla tržního podílu 15,34 %.
AXA vsadila na špatného koně?
V loňském prvním pololetí vstoupila na finančně poradenský/zprostředkovatelský trh společnost Partners za nemalé podpory AXA. V prvním pololetí letošního roku, po přibližně roční spolupráci, se očekávaly první výraznější plody spolupráce. Čísla České asociace pojišťoven ale o výrazném úspěchu nehovoří.
AXA udržela tržní podíl v rámci životního pojištění na úrovni 2,49 %. Řadí se tak těsně pod první desítku největších producentů životního pojištění. „Dopomohl“ jí k tomu ovšem výrazný meziroční propad – předepsané pojistné na rostoucím trhu kleslo o 10,13 %! Propad pojišťovny nespasil ani růst neživotního pojištění (+9,81 %) a celkově tratila 9,44 %.
Pomineme-li úzce specializovanou pojišťovnu EGAP, zaznamenala AXA nejhorší výsledek ze všech členů asociace.