CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

06. 09. 2012

1 komentář

Subjekty:

Zlato mějte na třech místech, nákup přes internet skýtá vysoká rizika

 


 

Člověk, který se rozhodne investovat do zlata, by měl mít na mysli, že primárním cílem investice není pohádkové zbohatnutí, ale ochrana peněz před znehodnocením a před případnou ztrátou v případě krachu měn, ekonomik a států. „Pokud někdo deklaruje, že je zlato investičním trhákem a dá se na něm rychle pohádkově zbohatnout, nevěřte mu,“ varuje Pavel Ryba, obchodní ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ, a dodává: „Takový člověk buď úmyslně lže anebo se v problematice vůbec neorientuje. V obou případech byste se od něj měli držet dál.

Poznejte dobře svého prodejce

Výběr toho správného prodejce je prvním a zároveň nejdůležitějším krokem, který vás čeká. Jak ho poznat? „Seriozní firmy mají jednoduché smlouvy, zpravidla nabízejí zpětný odkup zlata, dokážou poradit a vyjít vstříc,“ vysvětluje Pavel Ryba. Při výběru společnosti si sami zjistěte co nejvíce dostupných informací, zaměřte se na firemní historii i současnost. Vyberte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Informujte se také o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků. V rozhodování vám jistě pomůže i osobní schůzka, při které budete moci poznat také firemní prostředí.

Zrádný internet

Zlato lze v různých formách pořídit také na internetu. „V tomto případě je obezřetnost rozhodně na místě. Podle mého názoru zlato není komoditou, kterou by si měl člověk pořizovat přes internet. Je s tím spojeno mnoho rizik a většinou je ve hře i hodně peněz,“ upozorňuje Pavel Ryba z Golden Gate CZ. Přes internet jen velmi těžko rozeznáte, zda se jedná o seriozní firmu či podvodníka. Nebezpečné jsou také různé anonymní internetové burzy a aukce.   

Podezřele levné slitky

Maloobchodní ceny investičního zlata se odvíjejí od údajů vyhlašovaných dvakrát denně londýnskou burzou a jsou platné prakticky pro celý svět. U seriozních obchodníků se tudíž mohou lišit jen v řádu stokorun. „Rozhodně proto nekupujte podezřele levné slitky, mohly by to být padělky,“ upozorňuje Pavel Ryba. Investiční zlato má ze zákona přesně dané parametry, především údaj o čistotě: standardem je označení 999/1000, což znamená, že se jedná o ryzí neboli 24karátové zlato. „Pokud má někdo pochybnosti, může si zlato nechat prověřit v 10 pobočkách Puncovního úřadu po celé republice,“ radí odborník z Golden Gate CZ.                

Kupujete zlato, chtějte zlato

Do vyrovnaného investičního portfolia patří papírová aktiva, nemovitosti, investice do firem a podnikatelských projektů a komodity – zejména zlato a stříbro. Chce-li člověk investovat do drahých kovů, může si koupit např. Exchange traded funds (ETF – indexové akcie či fondy), které jsou navázané na cenu drahých kovů. Avšak pokud již vlastní nějaká papírová aktiva, pak to pro něj neznamená žádnou diverzifikaci rizika. V případě kolapsu finančních trhů mu navíc jakýkoli „kus papíru“ bude k ničemu. „Skutečnou ochranou a jistotou je proto investice pouze do fyzického kovu, se kterým může investor disponovat a má nad ním kontrolu,“ vysvětluje Pavel Ryba. Stejně tak by tomu mělo být i při nákupu drahých kovů na splátky. Klient si zvolí velikost slitku, do které chce spořit a jakmile celý slitek splatí, fyzicky by jej měl dostat. Následně pak může spořit bez obav do dalšího.

REKLAMA

Zlato mějte na třech místech

Pokud jste vybrali správného prodejce, zlato jste pořídili a máte ho u sebe, asi byste o něj neradi přišli. Kam s ním, aby to bylo nejbezpečnější? „Největší smysl dává investici rozložit a mít ji uloženou optimálně na třech různých místech,“ radí Pavel Ryba z poradenské společnosti Golden Gate CZ. Využít lze bezpečnostní schránku v bance. Není to drahé a zlato máte v bezpečí. Důležité je, že obsah schránky není dotčen ani v případě krachu banky.
golden-gate-zlato

Společnosti zabývající se investováním do drahých kovů většinou nabízí možnost uschování drahého kovu ve své správě. „Tuto možnost považujeme spíše za doplňkovou službu, kterou naši klienti využívají jen krátkodobě. Drtivá většina jich má své zlato u sebe a nakládá s ním dle své libosti, nebo využívá nebankovní úschovu, kde se lze ke schránce dostat nonstop,“ popisuje Pavel Ryba a dodává: “Klient by se měl každopádně v tomto případě předem informovat o podmínkách úschovy.“ Určité omezené množství zlata se doporučuje mít mimo banku tzv. „po ruce“. Zlato je malé a drahé, proto se velmi dobře schovává. Jen člověk nesmí zapomenout, kam ho dal.  

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • zlato

    2 května, 2013

    Investiční zlato Praha – Investiční měsíčník 05/13

    Máte v úmyslu své úspory vložit do hmotného zlata? Sestavte si investiční plán a spoléhejte sami na sebe!

    Mnoho lidí se necítí, tak zdatnými, aby si udělali vlastní plán investic, a obracejí se na finanční poradce a další instituce, které sledují pouze svůj vlastní užitek a snaží se nejlépe ihned maximalizovat zisk! Vyvarujte se toho! Pokusím se zde jednoduše popsat hlavní body, které je třeba promyslet, a můžete začít sami. Ono to není zas až tak složité…, stačí se jen chvilku zamyslet!

    Kolik?

    Většinou je doporučováno 20 – 40% z celkových úspor. Samozřejmě záleží na tom, co máte s úsporami v plánu, jaké máte závazky a předpokládané budoucí výdaje. Je třeba mít na paměti, že můžou nastat mimořádné výdaje, na které musíte být připraveni. Přeci jenom nejsme stát, který své řádné i mimořádné problémy řeší velmi jednoduše – vydá statní dluhopisy a „jede se dál“. Důležité je i přihlédnout k aktuální ekonomické a politické situaci a udělat si obrázek nad tím, kterým směrem se bude pravděpodobně situace vyvíjet (politika, hospodářství, míra zdanění a přerozdělování, sociální spravedlnost, míra zadlužení, mír atd.).

    Na jak dlouho?

    Investice do hmotného zlata je záležitostí na 5 a více let. Často klienti nemají vůbec v úmyslu zlato prodávat a přenechají své úspory ve zlatě dalším generacím. Určitě není dobré nakoupit a za dva měsíce prodat, protože jedu na dovolenou. I tací experti se najdou.

    Na co budoucí peníze použiju?

    Důležitá otázka z důvodu volby gramáže. Jestliže máte v úmyslu postavit dětem za 10 let dům, tak volte klidně 250g – 1000g. Avšak dávejte pozor na likviditu! Jelikož se tyto slitky prodávají méně často, likvidita je nižší. Jestliže si chcete spořit na stáří, volte menší gramáž. Odprodejem jednoho kusu získáte budoucí aktuálně požadované finanční prostředky a nemusíte prodávat víc, než budete aktuálně potřebovat. Snažte se při nákupu přemýšlet z pohledu budoucího a ne současného. Nakupujete pro budoucnost, ne pro současnost! Cena za gram je sice důležitá, ale nemůžete jí podřídit vše.

    Za kolik?

    Jestliže jste rozhodnuti investovat do hmotného zlata, tak je to pro vás pravděpodobně nejdůležitější otázka! Mnoho lidí má v úmyslu investovat, ale není toho schopna. A to především z toho důvodu, že nemají plán. Chtějí nakupovat za určitou cenu, která když nastane, tak čekají ještě na nižší. Pak cena povyskočí a oni říkají, že mohli nakupovat za míň a čekají. Tato situace se opakuje stále… Jestliže si určíte cenu, tak ji pak dodržte! Nespekulujte, protože stejně na nic nepřijdete. Cenu tvoří trh, miliony lidí, kteří mají své plány a ty nelze agregovat a dojít k závěru – „zítra to bude levnější“. To neví nikdo a ten co říká, že ví, tak lže. Doporučuji nehledět na aktuální cenu a nevyčkávat. Nakupujte často, po menších částech a výsledná cena bude reálnou cenou za dané období. Jednoduché a nejlepší řešení, které můžete zvolit.

    Jak často?

    Snažte se nebýt líní a rozložte svůj nákup do více menších! Bude to stát víc práce vás i prodejce, ale věřte, že se to vyplatí. Chcete-li investovat 1 mil. Kč, tak nakupujte 10×. Stačí jednou za týden, čtrnáct dní či měsíc zvednout telefon! Stejně vám nikdo na nákup investičního zlata množstevní slevu nedá, a když ano tak bude v rámci desetikorun. Domluvte se s prodejcem na vyzvednutí či zaslání zboží až po nakoupení určitého počtu kusů. Ušetříte si tak dopravní náklady nebo čas za osobní převzetí.

    Mince, slitky? Jaké mince, jaké slitky?

    Volte mince či slitky, které jsou likvidní! V Evropě se nejvíce prodávají mince Wiener Philharmoniker, 1 dukát a 4 dukát. Slitky pak Argor Heraeus a Munze Osterreich. Existuje mnoho rafinerií, které se snaží prodávat slitky, které nejsou mezi lidmi a prodejci známé, tedy nejsou moc likvidní. Volte nejlépe 1 unci. Jestliže chcete nějakou gramáž, na kterou nemáte finanční prostředky, nevěšte hlavu. Škála produktů je tak široká právě z toho důvodu. Každý nemůže mít vše.

    U koho?

    Nejnižší cena není zárukou nejnižší ceny! Najdete-li velmi zajímavou cenu, která se vymyká cenám u ostatních prodejců, buďte opatrní a čtěte pozorně obchodní podmínky a průběh nákupu. Ceny, které jsou nižší na 1 oz o 1000 Kč, a ještě je poštovné zdarma, jsou nesmysl. Marže u investičního zlata jsou tak nízké, že je slibovaná cena cenou nereálnou! Požadujte rady, informace, zprávy z trhu a další. Ačkoli vám mohou být tyto informace lhostejné, zjistíte tak, zda se prodejce skutečně své práci věnuje každý den a dělá svou práci pořádně. Ptejte se, zda investiční zlato i vykupuje. Mnoho prodejců pouze prodává! Mnoho prodejců vykupuje pouze zlato, které sám prodal! Někteří prodejci si dělají podrobné zápisy s informacemi kdo, kdy a co nakoupil. Nenechávejte za sebou informace, co jste si kde koupili! Bezpečnost především! Nechte si zasílat zboží Poste restante.

    Srovnávače cen.

    Srovnávače cen používejte pouze pro základní zjištění cenové hladiny daného produktu! Jsou prodejci, kteří nabízejí o tisíce dráž než jiní. Z tohoto důvodu je srovnávač dobrý, ale tím to končí. Jelikož jsou data (ceny) do srovnávačů nahrávány jednou za čas (někde 1× denně, jinde 1× za 15 minut) a ještě k tomu u každého prodejce v jiný čas, tak detailní srovnání není možné. Nesnažte se „honit“ každou korunu! Než zjistíte rozdíl, tak jsou ceny úplně jiné! Osobně měním ceny, jestliže se odchýlí u unce o cca 100 Kč. Po telefonu samozřejmě sdělím cenu přesnou. Vzhledem k pořizovací ceně se jedná o zanedbatelnou částku.

    Spořit ve zlatě? (myšleno způsobem zasílání fixní částky každý měsíc)

    Jestliže chcete „spořit ve zlatě“, tak si propočítejte, o kolik nakupujete gram dráž. Pročtěte si obchodní podmínky, abyste věděli, jak vás může firma penalizovat, jaké jsou hmotnostní přepočty při samotném odběru a kolik si účtují za uskladnění. Bývá zde mnoho nejasného a většině lidí se vše rozkryje, až když dojde na peníze. Dávejte pozor na to, aby byla firma dostatečně silná a jednoho dne i s vaším zlatem nezkrachovala! Zvažte, zda není nejjednodušší, nejbezpečnější a zároveň nejlevnější nakupovat si hmotné zlato sám.

    A na závěr opět to samé – čtěte pozorně jak nakupovat investiční zlato: http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/jak-nakupovat)

    Bc. Daniel Nedvídek
    Tel.: 776655137
    email: info@investicni-zlato-praha.cz
    http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/

    Odpovědět