06. 09. 2012
Subjekty:
Zlato mějte na třech místech, nákup přes internet skýtá vysoká rizika
Člověk, který se rozhodne investovat do zlata, by měl mít na mysli, že primárním cílem investice není pohádkové zbohatnutí, ale ochrana peněz před znehodnocením a před případnou ztrátou v případě krachu měn, ekonomik a států. „Pokud někdo deklaruje, že je zlato investičním trhákem a dá se na něm rychle pohádkově zbohatnout, nevěřte mu,“ varuje Pavel Ryba, obchodní ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ, a dodává: „Takový člověk buď úmyslně lže anebo se v problematice vůbec neorientuje. V obou případech byste se od něj měli držet dál.“
Poznejte dobře svého prodejce
Výběr toho správného prodejce je prvním a zároveň nejdůležitějším krokem, který vás čeká. Jak ho poznat? „Seriozní firmy mají jednoduché smlouvy, zpravidla nabízejí zpětný odkup zlata, dokážou poradit a vyjít vstříc,“ vysvětluje Pavel Ryba. Při výběru společnosti si sami zjistěte co nejvíce dostupných informací, zaměřte se na firemní historii i současnost. Vyberte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Informujte se také o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků. V rozhodování vám jistě pomůže i osobní schůzka, při které budete moci poznat také firemní prostředí.
Zrádný internet
Zlato lze v různých formách pořídit také na internetu. „V tomto případě je obezřetnost rozhodně na místě. Podle mého názoru zlato není komoditou, kterou by si měl člověk pořizovat přes internet. Je s tím spojeno mnoho rizik a většinou je ve hře i hodně peněz,“ upozorňuje Pavel Ryba z Golden Gate CZ. Přes internet jen velmi těžko rozeznáte, zda se jedná o seriozní firmu či podvodníka. Nebezpečné jsou také různé anonymní internetové burzy a aukce.
Podezřele levné slitky
Maloobchodní ceny investičního zlata se odvíjejí od údajů vyhlašovaných dvakrát denně londýnskou burzou a jsou platné prakticky pro celý svět. U seriozních obchodníků se tudíž mohou lišit jen v řádu stokorun. „Rozhodně proto nekupujte podezřele levné slitky, mohly by to být padělky,“ upozorňuje Pavel Ryba. Investiční zlato má ze zákona přesně dané parametry, především údaj o čistotě: standardem je označení 999/1000, což znamená, že se jedná o ryzí neboli 24karátové zlato. „Pokud má někdo pochybnosti, může si zlato nechat prověřit v 10 pobočkách Puncovního úřadu po celé republice,“ radí odborník z Golden Gate CZ.
Kupujete zlato, chtějte zlato
Do vyrovnaného investičního portfolia patří papírová aktiva, nemovitosti, investice do firem a podnikatelských projektů a komodity – zejména zlato a stříbro. Chce-li člověk investovat do drahých kovů, může si koupit např. Exchange traded funds (ETF – indexové akcie či fondy), které jsou navázané na cenu drahých kovů. Avšak pokud již vlastní nějaká papírová aktiva, pak to pro něj neznamená žádnou diverzifikaci rizika. V případě kolapsu finančních trhů mu navíc jakýkoli „kus papíru“ bude k ničemu. „Skutečnou ochranou a jistotou je proto investice pouze do fyzického kovu, se kterým může investor disponovat a má nad ním kontrolu,“ vysvětluje Pavel Ryba. Stejně tak by tomu mělo být i při nákupu drahých kovů na splátky. Klient si zvolí velikost slitku, do které chce spořit a jakmile celý slitek splatí, fyzicky by jej měl dostat. Následně pak může spořit bez obav do dalšího.
REKLAMA
Zlato mějte na třech místech
Pokud jste vybrali správného prodejce, zlato jste pořídili a máte ho u sebe, asi byste o něj neradi přišli. Kam s ním, aby to bylo nejbezpečnější? „Největší smysl dává investici rozložit a mít ji uloženou optimálně na třech různých místech,“ radí Pavel Ryba z poradenské společnosti Golden Gate CZ. Využít lze bezpečnostní schránku v bance. Není to drahé a zlato máte v bezpečí. Důležité je, že obsah schránky není dotčen ani v případě krachu banky.
Společnosti zabývající se investováním do drahých kovů většinou nabízí možnost uschování drahého kovu ve své správě. „Tuto možnost považujeme spíše za doplňkovou službu, kterou naši klienti využívají jen krátkodobě. Drtivá většina jich má své zlato u sebe a nakládá s ním dle své libosti, nebo využívá nebankovní úschovu, kde se lze ke schránce dostat nonstop,“ popisuje Pavel Ryba a dodává: “Klient by se měl každopádně v tomto případě předem informovat o podmínkách úschovy.“ Určité omezené množství zlata se doporučuje mít mimo banku tzv. „po ruce“. Zlato je malé a drahé, proto se velmi dobře schovává. Jen člověk nesmí zapomenout, kam ho dal.