CZK/€ inf%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ inf%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Daniel Kuchta

28. 08. 2013

1 komentář

Zlato opět přitahuje pozornost

 


 

Prvně je nutné asi přiznat, že na další rekordy a překonávání dvoutisícové dolarové hranice za unci zlata je ještě trochu brzy. Na druhou stranu je velmi dobře možné, že dno jsme viděli před dvěma měsíci. Takže ti, co si myslí, že časování trhu je hračka a chtějí nakupovat na minimech, mají buďto smůlu, nebo jsou vysmátí, protože mají nakoupeno. V každém případě je v médiích téměř na první pohled znát, že doslova nenávistná nálada vůči zlatu se vytrácí a mění se v spíše v optimistické očekávání. Alespoň co se zlata, resp. drahých kovů týče.

Cena zlata se začátkem týdne dostala přes psychologickou hranici 1 400 dolarů za unci a je evidentní, že zatím se jí nechce zpátky dolů. A podle všeho se v nejbližší době můžeme dočkat ještě dalšího nárůstu, čemuž momentálně napomáhají jak ekonomické statistiky, tak i politická nestabilita.

Ukončení QE už není strašákem

Nejčastěji zmiňovaným problémem z poslední doby, který byl považován za největší možné omezení růstu ceny zlata, bylo očekávané a již několikrát avizované ukončení kvantitativního uvolňování ze strany americké centrální banky. Kromě řečí a zbytečně vyhrocené volatility však zatím k ničemu konkrétnímu nedošlo a nejspíše v dohledné době ani nedojde. Představitelé Fedu na čele se svým šéfem sice v honbě za zvyšováním transparentnosti hodně mluví, sami ale zjistili, že to má na trhy efekt, jaký ani oni samotní nejspíše neočekávali.

Trhy tak na spekulace ohledně snižování objemu nakupovaných dluhopisů zareagovali až příliš výrazně, přitom ale byla ve hře dokonce i alternativa možného navýšení objemu prostředků. Na řadu pak přišlo zmírňování následků této transparentnosti a dnes nikdo neví, co bude a kdy to bude. V současnosti je navíc možné snižování nové hotovosti na trzích již započítáno v ceně aktiv, jako je zlato apod. A jelikož to podle posledních dat nevypadá na to, že by měl Fed silný důvod k ukončování QE, největší brzda ceny zlata je tak trochu mimo hru.

Bude válka?

Nejaktuálnějším „akcelerátorem“ ceny zlata v blízké budoucnosti je dnes jednoznačně vyhrocující se konflikt v Sýrii, kde reálně hrozí vojenský zásah ze strany západních mocností. Je vcelku logické, že v takových případech se investoři zbavují běžných rizikových aktiv, jako jsou akcie a uchylují se k nástrojům, které jsou požadovány pro jejich charakter bezpečných přístavů. A zlato mezi ně určitě patří.

REKLAMA

A zase ty dluhy

Další potenciální hrozbou, která v konečném důsledku může pomoci zlatu v růstu, je hrozba komplikací ohledně navyšování dluhového stropu USA. Podobně, jako tomu bylo koncem minulého roku, i v letošním říjnu se můžeme dočkat tahanic levice a pravice o tom, jestli škrtat, nebo neškrtat. Stejně jako na konci loňského roku, i teď chtějí republikáni podmiňovat jeho navyšování novými škrty, a stejně tak prezident Obama vystupuje poměrně razantně proti jakémukoli vyjednávání. To, že k navýšení nakonec dojde, je prakticky jasná věc, otázkou je, jak dlouho budou obě strany brnkat na nervy méně psychicky odolným investorům.

Nikde není vysloveně psáno, že zlato bude do konce roku překonávat svá historická maxima a že máme nakročeno k dalšímu nepřetržitému růstovému období. Problémy, které mohou pomoci zlatu (a nejenom jemu) k růstu v nejbližší, době mohou být krátkodobého charakteru. Pokud nedojde ke komplikacím v Sýrii a politici v USA se dostatečně rychle dohodnou na řešení dluhového problému, může dojít k uklidnění situace a možné výkyvy směrem nahoru mohou být korigovány korekcemi směrem dolů.

Na konec je potřeba dodat, že i když může být zlato zajímavou investiční příležitostí, není radno podceňovat diverzifikaci a sázet všechno na jednu kartu. Ať už jde o drahé kovy celkově, tzn. že by neměly tvořit celé investiční portfolio, tak i o jednotlivé kovy, do nichž lze investovat. Dokládá to i vývoj na trhu s jednotlivými drahými kovy, když například stříbro, nebo zlato za letošní rok poměrně hodně ztrácejí, takové paládium je i přes volatilitu v kladném teritoriu a také platina na tom není až tak špatně. A pokud nejste krátkodobý spekulant na komoditní burze, z dlouhodobého hlediska je určitě lepší investovat raději do fyzického kovu, který je oproti papírovým nástrojům stabilnějším nástrojem pro zajištění proti ekonomickým nejistotám.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vodník Česílko

    23 listopadu, 2013

    Myslím, že dno cen zlata zdaleka nepadlo. Vidím ho kolem 500 USD za unci během příštích 2–3 let.

    Odpovědět