CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

14. 12. 2012

0 komentářů

Zlato v roce 2012 nikoho chladným nenechalo, horečka ale nepropukla

 


 

1. Cena investičního zlata překročila hranici 1 500 dolarů za trojskou unci již v polovině roku 2011 a po celý rok 2012 se nad ní udržela. K dnešnímu dni se cena trojské unce zlata pohybuje okolo 1 700 dolarů. Na psychologickou hranici 2000 dolarů za unci zlata v roce 2012 nedosáhla.

2. Banky a prodejci rozšiřovali své služby. Prodejci investičních kovů se v roce 2012 snažili vyhovět rostoucí poptávce po investicích do zlata ze strany široké veřejnosti.

„Češi se investovat do drahých kovů teprve učí. Zatímco v některých západních zemích tvoří cenné kovy kolem deseti procent finančního portfolia, u nás to jsou zhruba čtyři procenta a to je málo. Proto se snažíme takové investice maximálně zpřístupnit také malým střadatelům, což v našem případě znamenalo například otevření dalšího kamenného obchodu v centru Prahy,“ vysvětluje Bronislav Beneš, business manager společnosti AuPortal.

3. Zlato dál v hledáčku velkých investorů. Finanční guru George Soros podle reportu americké komise cenných papírů prodával akcie a začal skupovat fyzické zlato. Podle aktuální analýzy Lidových novin, čeští investoři v roce 2012 nakoupili až čtyři tuny investičního zlata.

4. Diskutuje se o návratu zlatého standardu. Diskuze o zlatém standardu se v roce 2012 objevovaly nejen v USA. Spojené státy opustily zlatý standard v roce 1933 a zejména v táboře Republikánů sílí hlasy po jeho návratu. Spekulovalo se také o tom, že Čína vlastní mnohem více fyzického zlata než oficiálně uvádí, což jí má pomoci právě k zavedení zlatého krytí pro její měnu.  

REKLAMA

5. Německo kontroluje část zlatých reserv. Po dlouhé anabázi, kdy se množily spekulace o skutečném množství německých zlatých rezerv, svolila Bundesbanka převést několik desítek tun zlata, které jsou uloženy v americkém FEDu do Německa ke kontrole jeho ryzosti.

6. Centrální banky skupovaly zlato. Zlaté rezervy navyšovaly země Latinské Ameriky, Mexiko, USA, evropské země, Čína a další.

7. Zlato v epicentru zájmu Číny. Spekuluje se nejen o zavedení nové čínské měny kryté zlatem, jako ochrany proti kolapsu dolaru, ale výrazně roste i zájem čínských investorů o investiční zlato, který je přibližně 35 krát větší než v USA.

Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, je jisté že to výrazně ovlivní globální ekonomiku. Čína by tak pravděpodobně vytvořila nový rezervní měnový systém, jako protiváhu dolaru“, doplňuje Bronislav Beneš.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *