CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

28. 05. 2015

0 komentářů

Zmizí v roce 2018 družstevní záložny z Česka? Řada z nich se bude muset změnit v banku

 


 

Poslední záložnou, která v Česku zkrachovala, byla WPB Capital. Kampelička je v likvidaci od října loňského roku. Kromě spolupráce s Fondem pojištění vkladů, který vyplácí vklady téměř sedmi tisícům věřitelů, je ale nutná i spolupráce představenstva s pověřeným likvidátorem. K tomu však nedošlo. „Od samého počátku likvidace představenstvo nespolupracuje, právě naopak se svou nesoučinností snaží činnost likvidátora brzdit. Tento fakt však nemá žádný vliv na průběh výplat věřitelů. Ti své peníze začali dostávat už v loňském roce a jejich výplata potrvá až do října roku 2017. Vklady vyplácí Fond pojištění vkladů prostřednictvím poboček České spořitelny,“ popsal advokát Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital. 

Právě Fondu pojištění vkladů se dotkly první změny, které nastolila novela zákona. „Rok 2015 přinesl Fondu pojištění vkladů vyšší příspěvky od družstevních záložen. Pravidelné čtvrtletní odvody v procentním vyjádření tak budou vzhledem k jejich vyšší rizikovosti převyšovat odvody bank. Ještě před lednem 2015 družstevní záložny čtvrtletně odváděly 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, nyní je to 0,08 procenta. Toto navýšení by mohlo v tomto roce přinést Fondu oproti roku 2014 zhruba o 40 milionů korun navíc,“ uvedla výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. 

Už od ledna je platnou novinkou také to, že družstevní záložny nesmějí poskytovat své služby a produkty osobám, které nejsou jejich členy. „Další omezení kampeliček přinese leden 2018. Pokud po tomto datu výše peněz, které družstevní záložny spravují, přesáhne pět miliard korun, budou se muset přeměnit v banku, nebo rezignovat na svůj růst. Aktuální počet družstevních záložen působících na českém trhu je 11 se zhruba 54 tisíci členy. Bilanční sumu pěti miliard překračují dvě společnosti – Moravský peněžní ústav a Creditas. Od roku 2018 také začne platit omezení výše poskytovaných úvěrů. Ty nebudou smět přesáhnout částku 30 milionů korun pro jednoho člena družstva,“ popsal Jiří Švihla.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *