CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

29. 04. 2016

4 komentáře

Zrušte daňovou podporu životního pojištění

 


 

Diskuse o regulaci provizí je občas úsměvná. Většinou ale tragikomická. Zejména dohlédne-li člověk na důsledky, kam vše směřuje. Příkladný byl návrh Ladislava Šincla, podle kterého mohla platit pojišťovna provizi ve výši 20 % běžně placeného pojistného rezervotvorných pojistek po celou dobu trvání smlouvy. To v podstatě znamená: Kliente, když tě někdo obere o 20 % z investované částky navíc, je to v pořádku. Vždyť to i stát podporuje daňovými úlevami!

20% provize z běžně placeného pojistného přichází ještě před dalšími náklady investice. V prvé řadě se klient nevyhne žádným nákladům podílových fondů, do kterých investice beztak míří – vstupní poplatek (často maskovaný rozdílem mezi nákupní a odkupní cenou), správcovský poplatek a další náklady podílového fondu shrnuté pod celkovou nákladovostí – TER. Jenže pojišťovny se nespokojí ani s tím a přidávají ještě další poplatky.

Pojišťovny vybírají z celé palety možných poplatků, které mohou klientovi naúčtovat. Např. poplatek za inkaso pojistného (bývá 20 – 30 Kč ze zaslaného pojistného), poplatek za správu pojistky (taktéž v desetikorunách měsíčně), poplatek za správu investice (nad rámec správy na úrovni podílového fondu až 2 % z objemu „spravovaných“ investic; ano, i to si některé pojišťovny účtují), a pokud se klient rozhodne cokoli změnit, nepřekvapí poplatek za změnu parametrů smlouvy.

Debata o poškozování klienta přetáčením smluv se rozhořela v Parlamentu ČR dávno poté, co se v odborných kruzích (včetně České národní banky) již dávno diskutuje o nevhodnosti investičního životního pojištění či jiných rezervotvorných pojistek k ukládání úspor. Finanční poradce, který je eticky na výši, „pojistku na spoření“ svému klientovi nenabídne ani neprodá.

Politici, bohužel jako obvykle, když se debata přesune na regulaci, jsou v pochopení hodně daleko. Jinak by nemohli považovat ani dřívější návrh za dobré řešení. Dle mého názoru, pokud chtějí skutečně vyčistit trh, by měli začít vyčištěním zákonů. Konkrétně v prvé řadě zákonu o dani z příjmů a vyhodit životní pojistky z daňově podporovaných produktů. Tím by jednoznačně podpořili stanovisko České národní banky (ČNB), která svými opatřeními dává najevo, že investice přes životní pojištění nejsou vhodné. Pro nikoho.

REKLAMA

Vysoké náklady u rizikového životního pojištění?

Investiční životní pojistky jsou využívány i ke krytí rizika. Pokud je minimalizovaná investovaná částka, pak v tom není problém a mohou sloužit i lépe než čistě rizikové životní pojištění.[1] Měl by stát regulovat ty? Vždyť lidé také platí více, než by museli! V takovém případě by stát ale musel regulovat i další obchodní marže. Vždyť i jinde lidé platí více, než by museli! A kam cenová regulace vede, jsme zažili v průběhu 40 let budování socialismu na cestě ke světlým zítřkům.

A nebo můžeme ponechat cenotvorbu na tržním mechanismu. U provizí jde o smluvní vztah mezi pojišťovnou a finančně poradenskou společností, které se dokáží dohodnout – a nebo nedohodnout, což už je jen na nich. A klient také může, ale nemusí přistoupit na nabízený obchod, když mu připadá nevýhodný nebo mu nerozumí. Vždyť je to stejný klient, který rozhoduje o bilionech korun ve volbách, proč by neměl být způsobilý rozhodovat o svých penězích?



[1] V poslední době vznikají již i riziková životní pojištění, která nabízejí stejnou flexibilitu jako IŽP. A také srovnatelnou provizi pro finančního zprostředkovatele.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • 2 května, 2016

    Samozřejmě že se mají zakázat daňové odpočty žp. Hned by zanikla tak 1/5 životek.

    Odpovědět

  • 2 května, 2016

    „Vždyť je to stejný klient, který rozhoduje o bilionech korun ve volbách, proč by neměl být způsobilý rozhodovat o svých penězích?“

    Klient o ničem nerozhoduje, protože nemá skutečnou příležitost, je příliš hloupý a líný atd. (proto je taky nebezpečné, nechat lidi opravdu rozhodovat).

    Odpovědět

  • 2 května, 2016

    „Finanční poradce, který je eticky na výši, „pojistku na spoření“ svému klientovi nenabídne ani neprodá.“

    Radši mu vnutí podílové fondy s poplatkem na 30 let dopředu. Není z toho totiž storno, že. Finanční rádoby poradci vůbec rádi vnucují podílové fondy coby řešení na všechno.

    Odpovědět

  • 2 května, 2016

    Finanční poradce, který je eticky na výši, „pojistku na spoření“ svému klientovi nenabídne ani neprodá…hmmm, tak to je hodně naivní konstatování. Dokud budou vyplácet pojišťovny provize naráz a v tak astronomické výši jako doposud a bude se za ně ručit jen ty směšné dva roky, tak se nic nezmění. Teď už tu máme nový trend, a to přebouchávání investic a OPF novými OPF a fondy, u kterých má poradce opět nové provize, za které pochopitelně neručí 2 roky…

    Odpovědět