Nepřeceňujme roli profesních sdružení
Když jsem se po dvou dnech mimo internet dostal opět na investujeme.cz, potěšil mě text pana náměstka Tomáše Prouzy, který reaguje na můj předchozí mírně provokativní názor "po prvním čtení" na návrh z dílny jím řízeného úseku ministerstva financí.
Jsem rád, že se s panem náměstkem v celé řádě věcných principů nové právní úpravy shodneme.
Věřím, že mírně podrážděný tón jeho příspěvku je jen literární licencí, aby článek nebyl jen strohým úřednickým textem. A pevně doufám, že pan náměstek vítá každý námět k předloženému nárvhu, jinak by ho přeci neurčil k veřejné diskusi. O takový názor jsem se pokusil a jsem rád, že vyvolal živou debatu.
PENZIJNÍ FONDY JEDNAJÍ
Pokud jde o poznámku, že Asociace penzijních fondů si našla čas na jednání s navrhovateli až ve druhé polovině července, pak musím uvést následující:
Asi před dvěma týdny ozval pan poradce Husták, že by toto rád s APF projednal. Usoudil jsem, že vzhledem k závažnosti návrhu si to vyžáduje jednání na úrovni Prezidia APF a jelikož nejbližší zasedání bylo naplánovano na 18. července, navrhl jsem zařadit tento bod dodatečně na program jednání.
REKLAMA
Co je na tom ze strany APF nevstřícného, mi opravud nedochází.
IDEALISMUS A SOCIÁLNÍ INŽENÝRSTVÍ
Pokud jde o věc samu, pak vedle již konstatované shody v mnoha zásadách je zřejmé, že je mezi námi stále dosti velký odstup, pokud jde o celkovou koncepci takovéto právní úpravy vč. její proveditelnosti.
Je jistě krásné domnívat se, že budu mít dokonalou právní úpravu, která se tváří, že dokáže ochranit klienta a zavést férové podmínky mezi konkurenty v jakékoliv situaci. Problém je v tom, že je to čirý idealismus a sociální inženýrství.
Vztahy, které vznikaji při zprostředkování finančních produktů a při finančním poradenství jsou nekonečně pestré.
REKLAMA
Počínaje nákupem unifikovaného produktu někde ve velké bankovní pobočce a konče "zprostředkováním" a ušitím baličku na míru v rámci něčeho tak neformálního a neregulovatelného jako jsou rodinné a přátelské vztahy.
Domnívám, se že má-li být toto nekonečně pestré předivo vztahů upraveno smysluplným minimem standardu primárně směřujících k ochraně klienta a férové souteži, pak to nelze udělat jinak než jak to v principu navrhuji já nebo Petr Šafránek ve svém posledním příspěvku na dané téma na tomto webu.
ROLE ASOCIACÍ
Představa o zásadní regulační roli profesních sdružení je v našich podmínkách naivní a nereálná. Pominu zde nákladouvou stránku věci, přijde na ni ještě určitě řeč.
Stojím již nějaký čas v čele profesního sdružení, které má na české poměry zcela ojedinělou 100% organizovanost ve svém sektoru. Přesto si nedovedu představit jak by se řešily v rámci dobrovolného sdružení právnických osob kritické konflikty.
REKLAMA
Vždyť dnes jsme stále svědky toho, jak se ta či ona firma rozhodne vystoupit z profesního sdružení, založit s jinými další organizaci téhož zaměření apod.
Teoriticky se tak můžeme dostat ke stavu, že si každý významnější subjekt založí vlastní asociaci a ČNB bude muset licencovat obrovské množství uskupení.
Na opačném pólu fungování profesních sdružení v otázkách regulatorní povahy se nutně dostáváme na hranu konfliktu s anti-kartelovým právem.
Ještě poslední poznámka k proveditelnosti. Všechno to musí být spravovatelné za rozumné peníze, jinak nastane situace, kterou pan náměstek správně doporučuje testovat cost-benefit analýzou a v případě, že náklady převýši výnosy pak je správně takovýto projekt opustit.
Je tedy nezbytné aby do debaty vstoupila i ČNB, jako klíčovy vykonavatel a financier navrhované regulace.